AKTUALNOŚCI
06 08 2019
Afganistan – Marsz pamięci
  • drukuj

 

W dniu 06 sierpnia br. w bazie BAF Bagram żołnierze X zmiany PKW Afganistan RSM wzięli udział w Marszu Pamięci upamiętniającym poległych czeskich żołnierzy, zorganizowanym przez 12. kompanię ochrony Armii Republiki Czeskiej.

 

Punktualnie o godzinie 6.30, w promieniach wschodzącego nad ziemią afgańską słońca, żołnierze polscy na czele z dowódcą kontyngentu płk. dypl. Robertem Matyskiem stanęli na starcie 5-kilometrowego marszu. Odbył się on w pierwszą rocznicę śmierci trzech żołnierzy czeskich, którzy polegli podczas wykonywania zadań mandatowych w wyniku ataku zamachowca - samobójcy. Podczas marszu, który odbywał się w pełnym oporządzeniu żołnierze polscy z dumą eksponowali polskie  barwy narodowe. Dodatkowo na czele polskiego pododdziału żołnierz polski niósł flagę RP z godłem. Pamięć poległych kolegów z Czech upamiętnili również swoją obecnością żołnierze z Gruzji i USA. Zabezpieczenie przemarszu wojsk realizowali żołnierze Sekcji ŻW PKW oraz  polski ratownik medyczny.

 

Marsz zakończył się w bazie stacjonowania czeskiej kompanii. Podczas apelu dowódca kompanii odczytał wzruszający list od matki jednego z poległych żołnierzy oraz podziękował wszystkim uczestnikom za wysiłek, czas i pamięć o ich poległych kolegach.  Na koniec czeski kapelan odmówił krótką modlitwę w intencji wszystkich żołnierzy poległych i zmarłych na ziemi afgańskiej.

 

Wspólne uczczenie pamięci poległych kolegów było okazją do zacieśnienia relacji pomiędzy żołnierzami sił sojuszniczych, którzy wspólnie pełnią trudną i niebezpieczną misję stabilizacyjną w tym rejonie świata. Słysząc słowa matki poległego żołnierza niejedno twarde żołnierskie serce ogarnęło wzruszenie i refleksja nad wspólnym żołnierskim losem oraz swoją powinnością wobec Ojczyzny.     

 

Tekst: kpt. Radosław Osiński

Zdjęcia: kpt. Radosław Osiński

 

‹‹ cofnij