AKTUALNOŚCI
15 07 2019
Wizyta w Gamberii
  • drukuj

 

W dniach 11 - 12 lipca br., Dowódca X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) Afganistan Resolute Support Mission płk dypl. Robert Matysek, przebywał w bazie Gamberii.

 

Wizyta miała na celu spotkanie z dowódcą TAAC-E (Train Advise Assist Command – East) oraz z polskimi żołnierzami, arozpoczęła się od powitania płk. Matyska przez Dowódcę Zespołu Doradców ppłk. Leszka Szablińskiego. Następnie został przedstawiony meldunek dotyczący oceny realizacji zadań, struktury oraz przedsięwzięć, jakie czekają Zespół Doradców w kolejnych miesiącach misji.

 

Podczas pobytu w Gamberii Dowódca PKW RSM uczestniczył w spotkaniu roboczym z Dowódcą TAAC-E gen. bryg. Donem Hillem. Spotkanie dotyczyło zasad funkcjonowania żołnierzy plutonów ochrony oraz doradców podczas doradzania, asystowania i szkolenia na potrzeby TAA-E. Gen. bryg. Don Hill ocenił realizację zadań przez żołnierzy PKW  bardzo dobrze i podkreślił, że niejednokrotnie polscy żołnierze stanowią wzór do naśladowania dla żołnierzy z armii sojuszniczych, a ich przygotowanie i zaangażowanie w realizację zadań na potrzeby misji Resolute Support jest na najwyższym poziomie.

 

Podczas wizyty Dowódca PKW RSM płk dypl. Robert Matysek odwiedził Połączone Centrum Operacji 201 Korpusu Armii Afgańskiej. Dowódca PKW miał możliwość zobaczenia obiektów szkoleniowych, w których polscy oficerowie realizują misję doradczo – szkoleniową.

 

Pobyt Dowódcy PKW w Gamberii był również okazją do spotkania się z żołnierzami 1 i 3 plutonu ochrony. Żołnierze plutonów ochrony na co dzień realizują zadania związane z ochroną polskich i zagranicznych doradców podczas szkolenia żołnierzy armii afgańskiej. Podczas spotkania płk Matysek podziękował żołnierzom za zaangażowanie, dyscyplinę i kształtowanie pozytywnego obrazu żołnierza polskiego na arenie międzynarodowej. Spotkanie było również okazją do przekazania informacji dotyczących warunków bezpieczeństwa, szczególnie bezpiecznego obchodzenia się z bronią, zwrócono również uwagę na przestrzeganie dyscypliny.

 

Dowódca PKW RSM wyraził również podziękowania dla żołnierza Armii Stanów Zjednoczonych, za pomoc polskiemu żołnierzowi, który zasłabł w czasie realizacji zadań służbowych.

 

 

Tekst: kpt. Radosław Osiński

Zdjęcia: por. Jan Kołowski

 

‹‹ cofnij