AKTUALNOŚCI
11 06 2019
Robocze spotkania w Afganistanie
  • drukuj

 

W dniu 9 czerwca br. grupa robocza, na czele z Dowódcą X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) Afganistan Resolute Support Mission płk. dypl. Robertem Matyskiem, przebywała w bazie  NKC (New Kabul Compound), gdzie przeprowadziła szereg, zarówno roboczych, jak i okolicznościowych spotkań.

 

Wizyta rozpoczęła się od powitania Dowódcy PKW przez dowódcę Zespołu Doradców ABS (Armour Branch School) ppłk Jarosława Kirschenstein. Następnie dowódca Zespołu Doradców złożył meldunek, przedstawiając ocenę realizacji zadań, strukturę oraz przedsięwzięcia jakie czekają na jego zespół w kolejnych miesiącach.

 

Podczas spotkania z doradcami oraz żołnierzami plutonu ABS, dowódca Kontyngentu podkreślił, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na nich podczas realizacji zadań doradczo – szkoleniowych oraz ochronnych. Dodał, że jest to służba bardzo odpowiedzialna, ale jednocześnie przynosząca wiele satysfakcji z tego, że mogą brać udział w doradzaniu i szkoleniu afgańskiej armii, która będzie w przyszłości sama realizować zadania związane z bezpieczeństwem własnego kraju.

 

W czasie wizyty odbyło się również spotkanie z podoficerami i szeregowymi  plutonu ABS, które przeprowadził Starszy Podoficer Dowództwa. Na początku spotkania omówił on sprawy związane z planowanymi zmianami zawartymi w „Koncepcji rozwoju korpusu podoficerów zawodowych”, następnie  odpowiadał na  pytania żołnierzy dotyczące tematów związanych z pełnieniem służby oraz na bieżąco reagował na wnioski i prośby jakie zgłaszali żołnierze.

 

Następnie odbyło się spotkanie żołnierzy z gen.bryg. Kurczyk (DEU), szefem FD (Force Development), który zwracając się do żołnierzy powiedział: „(…) Witam w AIAT ( Army Institutional Advisory Team), mam was głęboko w swoim sercu. Zadania jakie będziemy tutaj w Afganistanie wspólnie realizować są zadaniami długookresowymi, musimy szkolić, doradzać i asystować tak, aby Afganistan w przyszłości mógł być państwem samodzielnym. (…)”. Po spotkaniu z żołnierzami gen. Kurczyk spotkał się z płk. Matyskiem, na spotkaniu Dowódca Kontyngentu omówił z szefem FD zadania oraz sposób ich realizacji przez polskich żołnierzy.

 

Kolejnym miłym akcentem było wręczenie przez  zastępcęCombined Security Transition Command – Afganistan (CSTC-A) gen. Marion (US) odznak bojowych przynależności polskich żołnierzy służących w bazie NKC do CSTC-A.

 

Podczas wizyty w NKC Dowódca PKW płk Robert Matysek - w imieniu Ministra Obrony Narodowej – wręczył Brązowy Medal Wojska Polskiego dla  płk Jeremy Morgan, dyrektora Army Institutional Advisory Team. Po ceremonii medalowej Dowódca PKW przeprowadził półtoragodzinną rozmowę dotyczącą przyszłych zadań czekających zespół ABS.

 

 

 Tekst i zdjęcia: kpt. Radosław Osiński

‹‹ cofnij