AKTUALNOŚCI
05 06 2019
PKW Afganistan – pożegnanie BEST 22
  • drukuj

 

W dniu 01 czerwca br. na terenie bazy PMC w Bagram miał miejsce uroczysty apel z okazji pożegnania żołnierzy USA wchodzących w skład PKW.

 

Dowódca IX zmiany PKW Afganistan RSM płk dypl. Piotr Kriese w swoim przemówieniu zaznaczył, iż przez 6 miesięcy wspólnej służby udało się zrealizować bardzo wiele przedsięwzięć. Z kolei zastępca Dowódcy PKW LTC Wright podziękował za współpracę i zaznaczył, że żołnierze Best 22 opuścili Illinois jako grupa z Gwardii Narodowej, a wracają z Afganistanu jako członkowie Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

 

Pożegnanie było również okazją do uhonorowania amerykańskich żołnierzy medalem Wojska Polskiego, natomiast polscy żołnierze za zasługi podczas pełnienia służby otrzymali odznaczenia amerykańskie.

 

Żołnierze z Gwardii Narodowej z Illinois, tworzący Best 22 (Bi-lateral Embedded Support Team), w ramach misji RS w Afganistanie wspierają działania PKW w zakresie logistyki, force protection oraz Guardian Angels. Ponadto żołnierze USA są łącznikiem pomiędzy PKW a Dowództwem USFOR-A w bazie Bagram.

 

Współpraca Gwardii Narodowej z Illinois z Siłami Zbrojnymi RP trwa nieustannie od 1993 r. Gwardia Narodowa Illinois została partnerem Polski z powodu licznych, wspólnych więzi kulturowych i etnicznych. W 2003 roku Polacy i Amerykanie rozpoczęli współpracę w ramach PKW Irak i kontynuują ją w Afganistanie.

 

Tekst: kpt. mar. Daniel Mazur, kpt. Radosław Osiński

Zdjęcia: sierż. Grzegorz Jankowski

‹‹ cofnij