AKTUALNOŚCI
04 06 2019
Święto Weteranów w Rzeszowie
  • drukuj

 

W dniach 31.05. – 02.06.2019 r. w Rzeszowie odbyły się obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa połączone z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

 

Ten jeden raz w roku, weterani mają możliwość spotkać się z tymi, którzy jak zaznaczył jeden z nich „przeżyli to samo, co ja”. Połączeni wspólnymi przeżyciami, mogą na chwilę „zatrzymać się”, aby móc porozmawiać o swoich misyjnych doświadczeniach.

 

Już po raz ósmy, weterani i weterani poszkodowani z całej Polski spotkali z okazji swojego Święta, tym razem na ziemi rzeszowskiej. Wśród uczestników obecni byli także żołnierze weterani i weterani poszkodowani oraz byli pracownicy wojska wraz z Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Tomaszem Piotrowskim na czele.

 

Podczas obchodów, misjonarze bardzo aktywnie uczestniczyli we wszystkich, przygotowanych z tej okazji, przedsięwzięciach. W dniu 31 maja zakończony został „Gwieździsty Rajd Rowerowy Weterana”, w którym wzięli udział weterani z 18 jednostek wojskowych z całego kraju, w ciągu kilku dni pokonując łącznie trasę ok. 3 tysięcy kilometrów.

 

Drugiego dnia, na strzelnicy Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie rozegrane zostały zawody strzeleckie. Do współzawodnictwa stanęło prawie 200 zawodników, którzy walczyli drużynowo o puchar Ministra Obrony Narodowej, indywidualnie w zawodach strzeleckich rannych i poszkodowanych pod patronatem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz indywidualnie w zawodach strzeleckich weteranów o puchar dyrektora Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

 

Oficjalne obchody Dnia Weterana rozpoczęły się w niedzielę 2 czerwca, mszą św. w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie odprawioną w intencji weteranów i ich rodzin, celebrowaną przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego JE Józefa Guzdka.

 

Po mszy świętej wszyscy uczestnicy wraz ze swoimi dowódcami udali się w przemarszu do Parku Jedności Polonii z Macierzą w Rzeszowie na uroczysty apel z udziałem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Podczas apelu miały miejsce m.in. ceremonia wręczenia weteranom odznaczeń, odznak tytułów honorowych oraz odznak honorowych, przedstawienie żołnierzy-weteranów wchodzących w skład Polskiej Reprezentacji Sportowej na Invictus Games Haga 2020, ceremonia wręczenia wyróżnień laureatom zawodów strzeleckich oraz Apel Pamięci.

 

Tego dnia, wszyscy uczestnicy uroczystości oraz mieszkańcy wzięli także udział w Pikniku Weterana zorganizowanym na ich cześć. W trakcie pikniku weterani mieli okazję do rozmów i spotkań z obecnym na uroczystości Szefem Sztabu Generalnego gen. broni Rajmundem T. Andrzejczakiem oraz Dowódcą Operacyjnym RSZ gen. dyw. Tomaszem Piotrowskim.

 

Spotkania weteranów podczas pikniku były połączone z występem artystycznym Orkiestry Wojskowej oraz zespołów wokalnych z klubów 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i chóru Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie, statycznym pokazem sprzętu i uzbrojenia oraz pokazem musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa.

 

Tekst: Beata Cichosz

Zdjęcia: st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk

‹‹ cofnij