AKTUALNOŚCI
09 05 2019
Uroczysta zbiórka w PKW Łotwa
  • drukuj

8 maja 2019 r. w bazie Adazi na Łotwie żołnierze IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego stanęli na uroczystej zbiórce w celu upamiętnienia 74. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Europie.

 

Zgodnie z ceremoniałem wojskowym uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego PKW Łotwa mjr Robertowi Chupce przez dowódcę uroczystości kpt. Marcina Orłowskiego.

 

Po przywitaniu gości, odegrano hymn państwowy i podniesiono flagę państwową na maszt. Następnie głos zabrał dowódca PKW Łotwa, który w wystąpieniu przypomniał genezę konfliktu oraz powiedział: „Należy pamiętać, że to my Polacy uczestniczyliśmy w tej wojnie od jej rozpoczęcia do jej zakończenia przez sześć długich lat gehenny zapoczątkowanej w Wieluniu i Westerplatte, we wrześniu 1939 r. a zakończonej podpisaniem bezwarunkowej kapitulacji przez hitlerowskie Niemcy w 1945 r . Koszmar II wojny światowej jest ciągle żywy nie tylko w pamięci uczestników walk z hitlerowskim okupantem, ale również wśród nas zgromadzonych na tej uroczystości. Dzisiaj oddajemy honor i cześć wszystkim żołnierzom, którzy poświęcili życie za ojczyznę”.

 

Po wystąpieniu dowódcy odczytano apel pamięci poświęcony rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Następnie dla uczenia pamięci wszystkich ofiar oraz bohaterów, którzy ofiarą swego życia poświadczyli, że „Jeszcze Polska nie zginała”, kompania honorowa oddała salwę honorową.

 

Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem przez pododdziały PKW Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

 

Tekst: st. chor. st. Krzysztof Łukaszewicz;

Zdjęcia: kpt. Janusz Głębocki.

‹‹ cofnij