AKTUALNOŚCI
24 04 2019
Podwójne święta w PKW Rumunia
  • drukuj

 

Żołnierze IV zmiany PKW Rumunia tegoroczne Święta Wielkanocne spędzili realizując zadania poza granicami kraju. Trzon Kontyngentu  stanowią zmotoryzowani z 15 batalionów Ułanów Poznańskich, którzy w tym samym czasie obchodzili swoje pułkowe święto.

 

W minioną sobotę żołnierze PKW Rumunia udali się na cmentarz celem uporządkowania grobów Polskich uchodźców z lat II Wojny Światowej spoczywających na cmentarzu przyjaznej ziemi rumuńskiej. Dowódca PKW wraz z delegacją złożył na grobach znicze oraz kwiaty.

 

Niedziela była dniem świątecznym. Cały stan osobowy Polskiego Kontyngentu zebrał się na uroczystym śniadaniu Wielkanocnym. Dowódca PKW Rumunia mjr Dawid Butlak złożył życzenia: - „Wszystkim, którzy Wielkanoc spędzą realizując zadania poza granicami kraju tu w Rumunii, z dala od swoich domów i bliskich życzę wytrwałości i żołnierskiego szczęścia”. Polecił również przekazać najserdeczniejsze życzenia dla rodzin.

 

W poniedziałek z udziałem Dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii oraz znamienitych gości, na placu apelowym 26 Batalionu Red Scorpions  w Craiovej odbyły  się obchody  święta 15 batalionu, który dziedziczy chlubne tradycje 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

 

Święto batalionu to również okazja do wyróżnienia tych, którzy codzienna postawą i zaangażowaniem podczas szkolenia wplatają w swój wysiłek wspaniałe tradycje poprzedników, etos służby i pamięć o ich bohaterskich czynach. 

 

Na wniosek dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii żołnierze zostali wyróżnieni pismami pochwalnymi, pamiątkowymi ryngrafami, listami gratulacyjnymi oraz urlopami nagrodowymi.

 

Uroczystość zwieńczyła defilada Polskiego Kontyngentu oraz  żołnierzy 26 Batalionu Red Scorpions. Dalsze obchody święta 15 batalionu Ułanów Poznańskich odbyły się w przyjaznej atmosferze, żołnierze wraz z dowódcą i zaproszonymi gośćmi spożyli wspólny posiłek.

 

 

Tekst i zdjęcia : st. szer. Natalia Rzetelska

‹‹ cofnij