AKTUALNOŚCI
23 04 2019
PKW Afganistan: Święta Wielkanocne
  • drukuj

 

Ta Wielkanoc, to dla niektórych żołnierzy IX zmiany PKW Afganistan RSM, już kolejne święta poza domem. Jednakże mimo, że obchodzili je poza domem, to był to dla nich czas szczególny.

 

Tęsknota za rodziną, najbliższymi i przyjaciółmi to naturalna kolej rzeczy w trakcie pełnienia służby na misji, tym bardziej w okresie świątecznym. Jednakże wyjątkowa atmosfera, jaką stworzyli żołnierze podczas Wielkanocy w Afganistanie, pozwoliła na właściwe celebrowanie świąt, prawie jak w domu…

 

Przygotowania do nich rozpoczęły się mszą wieczerzy Pańskiej odprawioną w Wielki Czwartek przez kapelana zmiany, księdza kapitana Macieja, w kaplicy na terenie PMC BAF (Polish Military Compound Bagram Airfield).

 

Podczas mszy zebrani usłyszeli jak ważna jest wspólnota, dzięki której można dokonać o wiele więcej niż indywidualnie. Tradycyjnie na zakończenie przeniesiono najświętszy sakrament do symbolicznej ciemnicy.

 

Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczęła się również o godz. 18.30. Tutaj centralnym wydarzeniem była adoracja Krzyża. Przez całą noc każdy miał możliwość adorowania Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie znajdującym się w kaplicy. W tym roku Grób Pański został wykonany przez panią psycholog Joannę Kasprzak.

 

Wielka Sobota w Polsce to czas święcenia pokarmów. Także w Afganistanie żołnierze przygotowując swoje wojskowe koszyczki wielkanocne (hełmy) zgromadzili się w kaplicy, aby je poświęcić. Tego samego dnia o godzinie 18.30 rozpoczęła się Liturgia Paschalna. Poświęcenie ognia, bogata liturgia słowa, poświęcenie wody  wraz z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych, liturgia Eucharystyczna, wprowadziły uczestników w podniosły nastrój Wielkanocny. Na zakończenia odbyła się procesja rezurekcyjna, gdzie uczestnicy wychodząc na zewnątrz kaplicy dali świadectwo zmartwychwstania Pana.

 

Niedziela Wielkanocna zgromadziła żołnierzy w kaplicy. Na zakończenie mszy ksiądz kapelan kpt. Maciej podziękował wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie kaplicy, liturgii, śpiewu i oprawy.

 

O godz. 13.00 żołnierze kontyngentu oraz zaproszeni goście, zgromadzili się na uroczystym wielkanocnym poczęstunku. Organizatorem spotkania był Narodowy Element Wsparcia Logistycznego.

 

Spotkanie wielkanocne rozpoczął dowódca kontyngentu płk dypl. Piotr Kriese życzeniami skierowanymi swoich żołnierzy, pracowników RON i gości. Następnie ksiądz kapelan kpt. Maciej odmówił modlitwę. Po złożeniu tradycyjnych życzeń uczestnicy podzielili się tradycyjnym  jajkiem wielkanocnym przystąpili do smakowania tradycyjnych polskich potraw.

 

Był żurek, bigos, polskie wędliny, pierogi i śledzie. Zadowolenie wszystkich obecnych na wielkanocnym spotkaniu było najlepszą nagrodą za wysiłek włożony w jego przygotowanie.

 

W pozostałych bazach, gdzie stacjonują polscy żołnierze IX zm. PKW Afganistan RSM, również zostały zorganizowane wielkanocne posiłki, by żołnierze mogli również poczuć klimat Świąt Wielkanocnych.

 

Tekst: ks. kpt. Maciej Kalinowski, kpt. mar. Daniel Mazur

Zdjęcia; kpt. mar. Daniel Mazur

‹‹ cofnij