AKTUALNOŚCI
09 04 2019
Misjonarze w Kosowie dzielą się krwią
  • drukuj

 

Polscy żołnierze pełniący służbę w ramach XXXIX zmiany PKW KFOR wzięli udział w akcji honorowego krwiodawstwa, pod hasłem „Oddaj krew-ratuj życie”.

 

Akcję zorganizował miejscowy Oddział Serbskiego Czerwonego Krzyża, który ma siedzibę w miejscowości Brezovica, nieopodal „Field House” - siedziby polskiego Zespołu Łącznikowo-Monitorującego ( ang. LMT-Liaison Monitoring Team).

 

To już druga tegoroczna akcja zorganizowana przez Serbski Czerwony Krzyż w gminie Strpce, która jest rejonem odpowiedzialności polskiego LMT. Stronę medyczną przedsięwzięcia zabezpieczył zespół zajmujący się transfuzjami z Centralnego Szpitala Klinicznego w Kosowskiej Mitrovicy.

 

W czasie akcji oddano łącznie aż 110 jednostek krwi. Sekretarz Oddziału Serbskiego Czerwonego Krzyża w Strpce, Ivica Vanja Puzic podziękował dowódcy polskiego LMT mjr. Marcinowi Ożdżyńskiemu, wyraził także swoje uznanie i chęć dalszej współpracy.

 

***

Do głównych zadań realizowanych przez żołnierzy wchodzących w skład LMT należą: tworzenie więzi sił KFOR z lokalnymi władzami, placówkami edukacyjnymi, służbą zdrowia, organizacjami rządowymi oraz pozarządowymi i lokalną ludnością.

 

Tekst i zdjęcia: por. Marcin Dziubiński, ppor. Marek Myszkowski

‹‹ cofnij