AKTUALNOŚCI
29 11 2018
Życzenia dla podchorążych
  • drukuj

 

W nocy z 29 na 30 listopada 1830, podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli akcję powstańczą atakiem na Belweder – siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa, rozpoczynając tym samym powstanie listopadowe.

 

 

Inicjatorem nocy listopadowej był podporucznik Piotr Wysocki. Na pamiątkę tych wydarzeń, w dniu 29 listopada ustanowiono w Wojsku Polskim święto – Dzień Podchorążego.

 

Z tej okazji Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen.dyw. Tomasz Piotrowski spotkał się z podchorążymi wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki, uczestniczącymi w ćwiczeniu Anakonda-18 i zwrócił się do nich słowami: - Życzę Wam satysfakcji ze służby wojskowej, oby była spełnieniem Waszych ambicji i marzeń wojskowych. Jest to pierwszy raz w historii, kiedy to podchorążowie, na taką skalę, biorą udział w tak ważnym ćwiczeniu, jak Anakonda-18. Stanowi ono istotny krok w rozwoju i doskonaleniu Polskich Sił Zbrojnych, naszej interoperacyjności, coraz bliższemu podejściu do rozwiązań systemowych NATO. Mam nadzieję, że za parę lat będziecie mogli z dumą powiedzieć, że byliście tego wszystkiego świadkiem i częścią tak ważnych manewrów, i dołożyliście do powodzenia tego przedsięwzięcia swoją cegiełkę.

 

 

Z okazji Dnia Podchorążego, życzę Wam wszelkiej pomyślności oraz żołnierskiego szczęścia. Dziękuję za Wasze zaangażowanie. Jesteście integralną częścią ćwiczenia Anakonda-18, a już niedługo będziecie tworzyć przyszłość Wojska Polskiego. Cieszę się, że jako kandydaci na oficerów stawiliście się do wykonywania zadań w ramach Anakonda-18.

 

 

Zdjęcia: sierż. Patryk Cieliński

‹‹ cofnij