AKTUALNOŚCI
12 10 2018
II edycja survival course w Afganistanie
  • drukuj

 

W dniach 03-06 października 2018 r. w bazie BAF została przeprowadzona II edycja szkolenia z przetrwania w specyficznym środowisku Afganistanu. W przedsięwzięci wzięli udział żołnierze VIII zmiany PKW RSM oraz żołnierze US Army.

 

 

Głównym celem kursu było doskonalenie wiedzy i umiejętności z zakresu survivalu w warunkach panujących w tej części świata. W czasie kursu zostały zrealizowane następujące bloki tematyczne:

- pierwsza pomoc w survivalu;

- zdobywanie wody i pożywienia;

-  orientowanie sie w terenie i sygnalizacja (wzywanie pomocy);

- rozpalanie ognia z wykorzystaniem indywidualnego wyposażenia oraz materiałów pozyskanych w terenie przygodnym;

- budowa improwizowanych schronień.

 

Szkoleni z dużym zaangażowaniem podeszli do kwestii dotyczących radzenia sobie z oddziaływaniem temperatury oraz jadowitych zwierząt podczas pracy w naturalnym terenie. Powyższym zagadnieniom poświęcony był duży blok tematyczny, który obejmował zapobieganie oraz udzielanie pomocy po zajściu sytuacji związanych z wymienionymi niekorzystnymi czynnikami.

 

Pierwsze dni października w Afganistanie na wysokości 1500 m charakteryzują się niskimi, nocnymi temperaturami. Żołnierze biorący udział w szkoleniu byli wyposażeni jedynie w sprzęt, który zwykle zabierają na krótkie patrole. Stanowiło to znaczne wyzwanie podczas bytowania w terenie. W tym wypadku, przy temperaturach jedynie nieznacznie przewyższających 00 C, pozbawieni śpiworów oraz mat izolujących od podłoża żołnierze musieli zastąpić je kamizelkami, plecakami oraz foliami ratunkowymi.

 

Nierozłącznie z tematyką przetrwania w warunkach terenowo-klimatycznych Afganistanu, związane są również zagadnienia pozyskiwania i uzdatniania wody. Biorąc pod uwagę wysokie temperatury, panujące szczególnie w okresie letnim na tym obszarze oraz niewielką ilość rezerwuarów i cieków wodnych, instruktorzy położyli duży nacisk na realizację powyższej tematyki.

 

Ponadto, w ćwiczeniu ponownie został wykorzystany do skanowania terenu, w celu poszukiwania znaków sygnalizacyjnych rozłożonych przez uczestników kursu, samolot wielozadaniowy King Air co podkreśliło współpracę oraz zaangażowanie w ćwiczenie naszych sojuszników.

 

Udział strony amerykańskiej w kursie był znakomitą okazją do wymiany doświadczeń, budowania pozytywnych relacji pomiędzy sojusznikami oraz zaprezentowania wysokich umiejętności w dziedzinie survivalu przez polskich żołnierzy.

 

Instruktorzy prowadzący obie edycje szkolenia, kpt. Marcin Kalita oraz SSG Brandon Reinke zaznaczyli, że była to znakomita okazja do konfrontacji posiadanej wiedzy wobec warunków atmosferycznych, panujących w dwóch różnych porach roku. Wyniesione doświadczenia w wymierny sposób wpłyną na podniesienie poziomu zajęć dotyczących SERE, prowadzonych z żołnierzami przygotowującymi się do udziału w kolejnych zmianach PKW w Islamskiej Republice Afganistanu.  

 

Kurs spotkał się z bardzo dobrym odbiorem wśród szkolonych. Zarówno żołnierze VIII zmiany PKW RSM jaki i koalicjanci, zgodnie stwierdzili, że przedstawione podczas szkolenia treści doskonale uzupełniły ich wiedzę i w większym stopniu pozwoliły na zrozumienie zagrożeń związanych ze służbą w tym rejonie świata.

 

Tekst i zdjęcia: kpt. Marcin Kalita

 

 

‹‹ cofnij