AKTUALNOŚCI
12 10 2018
Dia de la Hispanidad
  • drukuj

12 października w Bazie Adazi odbywały się obchody Narodowego Dnia Hiszpanii. W obchodach udział wzięli Ambasador Hiszpanii w Republice Łotewskiej, dowódca eFP BG Latvia, dowódca Łotewskiej Brygady Zmechanizowanej oraz dowódcy kontyngentów stacjonujących w Bazie Adazi.

 

Obchody Dnia Kolumba zostały przeprowadzone w formie uroczystego apelu na Parade Square z udziałem zaproszonych gości z Hiszpanii. Na zakończenie apelu delegacje zapaliły znicz przed pomnikiem. Po oficjalnej części obchodów święta zorganizowany został poczęstunek z tradycyjnymi hiszpańskimi potrawami.

 

***

 

Święto narodowe przypada w  Hiszpanii na 12 października. Nazywane jest Día de la Hispanidad. Święto to upamiętnia dzień 12.10.1492 roku, kiedy Krzysztof Kolumb na czele hiszpańskiej wyprawy dotarł do Ameryki i odkrył nieznany dotąd dla Europejczyków kontynent. W Madrycie w tym dniu odbywa się uroczysta parada wojskowa z udziałem rodziny królewskiej. Uczestnicy parady mogą podziwiać akrobacje lotnicze hiszpańskiego lotnictwa wojskowego. Dwunastego października to także święto patronki narodu hiszpańskiego – Matki Bożej Pilar w Saragossie. Na placu przed bazyliką gromadzą się w tym dniu tłumy ludzi.

 

Tekst: ppor. Paweł Białas

Zdjęcia: st. chor. Tomasz Wojewódka

‹‹ cofnij