AKTUALNOŚCI
11 10 2018
Wizyta BBN w PKW Rumunia
  • drukuj

W dniu 10 października szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, wraz z Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych generałem dywizji Tomaszem Piotrowskim złożyli wizytę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Rumunii.

 

Wizytę rozpoczęła się od powitania w koszarach 26 batalionu piechoty. Następnie zapoznano gości z funkcjonowaniem PKW Rumunia, Międzynarodowej Brygady oraz pododdziałów rumuńskich. W spotkaniu uczestniczyła zarówno delegacja polska, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Rumunii, jak również Dowództwo Międzynarodowej Brygady Południe-Wschód. Kolejnym elementem wizyty była obserwacja zajęć ze szkolenia ogniowego z użyciem amunicji bojowej polskiej kompanii piechoty. Po zaprezentowaniu umiejętności strzeleckich i krótkim pokazie sprzętu będącego na wyposażeniu, delegacje odwiedziły cmentarz polski w Craiovej. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, w asyście Ambasadora RP w Rumunii Marcina Wilczka oraz dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi gen. bryg. Jarosława Kraszewskiego, złożyli wieniec przy pomniku upamiętniającym Polaków zmarłych na uchodźctwie w okresie II Wojny Światowej. Wieniec złożyła również delegacja rumuńska, której przewodniczył doradca Państwowy Sekretariatu Najwyższej Rady Obrony Narodowej gen. dyw. Mihai Şomordolea.

 

W godzinach popołudniowych polska delegacja opuściła PKW Rumunia i przemieściła się do Bukaresztu, gdzie weźmie udział w spotkaniach z przedstawicielami władz rumuńskich.

 

Tekst: kpt. Dariusz Szeląg

‹‹ cofnij