AKTUALNOŚCI
07 09 2018
Gen. dyw. Tomasz Piotrowski Dowódcą Operacyjnym RSZ
  • drukuj

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda wręczył generałowi dywizji Tomaszowi Piotrowskiemu akt mianowania na stanowisko Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Prezydent podjął tę decyzję na podstawie art. 134 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP gen. dyw. Tomasz Piotrowski obejmie stanowisko 8 września 2018 r.

 

Jednocześnie Prezydent RP, na wniosek Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, wręczył akt odwołania ze stanowiska Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała broni Sławomira Wojciechowskiego w związku z objęciem przez niego stanowiska dowódcy w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.

 

− To, że Pan Generał opuszcza tę funkcję, to nie jest żadna dymisja. Pan Generał będzie teraz wykonywał nowe obowiązki w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego − zaznaczył Andrzej Duda. Szczeciński korpus w razie operacji na północno-wschodniej flance NATO zostałby włączony w struktury dowodzenia NATO i odpowiadałby za operacje lądowe w rejonie.

 

 Prezydent podkreślił też dobre przygotowanie nowego dowódcy operacyjnego i jego doświadczenie. Gen. Piotrowski był dotychczas szefem sztabu Dowództwa Operacyjnego RSZ, wcześniej służył m.in. jako zastępca dowódcy polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie. 

 

Dowództwo Operacyjne jest jednym z dwóch głównych dowództw. Odpowiada za planowanie i dowodzenie wojskami oraz przydzielonymi elementami pozamilitarnymi w operacjach połączonych, pokojowych, ratowniczych, humanitarnych, w działaniach antyterrorystycznych; podlegają mu wojska wydzielone do operacji za granicą. W czasie kryzysu militarnego i wojny DO RSZ dowodzi wojskami, odpowiada też za przygotowanie stanowiska dowodzenia naczelnego dowódcy sił zbrojnych. (PAP)

 

Tekst: za www.prezydent.pl

Zdjęcia: Malwina Ziemkiewicz

‹‹ cofnij