AKTUALNOŚCI
16 08 2018
PKW Afganistan - kurs survivalu
  • drukuj

 

Na terenie bazy Bagram został zorganizowany pierwszy w historii misji w Afganistanie kurs survivalu. Organizatorem kursu był Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego płk Piotr Kaczmarek. W szkoleniu wzięli udział zarówno żołnierze VIII zmiany PKW RSM jak również żołnierze US Army.

 

Podstawowym celem kursu było doskonalenie technik przetrwania w wymagającym środowisku Afganistanu. Ponadto, włączenie w proces szkolenia naszych sojuszników wpłynęło znacząco na możliwość wymiany doświadczeń, wzajemnej współpracy oraz integracji pomiędzy żołnierzami biorącymi udział w misji Resolute Support Mission.

 

Szkolenie obejmowało praktyczne ćwiczenia z zakresu:

-     improwizowanej techniki pierwszej pomocy;

-     przedstawienia oraz wykorzystania sprzętu przetrwania, w który są wyposażeni żołnierze Wojska Polskiego oraz US Army;

-     pozyskiwania i uzdatniania wody;

-     nawigacji oraz sygnalizacji (dziennej i nocnej);

-     rozpalania ognia;

-     budowy schronienia;

-     improwizowanej broni oraz narzędzi;

-     budowy pułapek i metod pozyskiwania pożywiania.

 

Jednym z ważnych epizodów szkolenia było wykorzystanie samolotu King Air US Army do skanowania powierzchni, na której kursanci wykonali sygnały ratunkowe ziemia – powietrze. Większość technik survivalowych była dobrze znana uczestnikom szkolenia, jednak w specyficznym środowisku Afganistanu kosztowały one o wiele więcej wysiłku niż podczas realizacji szkolenia w kraju. Głównie wpływały na to temperatura oraz duże zapylenie powietrza. W znacznym stopniu wpływało to na obniżenie kondycji fizycznej szkolonych co powodowało, że najprostsze zadania stawały się bardzo trudne do realizacji.

 

Kolejnym wyzwaniem było spędzenie nocy w doraźnie stworzonej bazie przejściowej gdyż wymagało to szczególnie dużego zaangażowania w organizacji bezpiecznych warunków chroniących przed zagrożeniami środowiskowymi w postaci zwierząt takich jak skorpiony, węże, pająki itp.

 

Pomimo wysokiego stopnia trudności, w walce o przetrwanie, jaki stawia specyficzne środowisko Afganistanu, zajęcia przebiegały bardzo sprawnie dzięki dużemu zaangażowaniu uczestników kursu. Szkoleni byli pogrupowani w zespoły międzynarodowe co również pozytywnie wpłynęło na zaangażowanie podczas wykonywania zadań.

 

Na ceremonii zakończenia kursu dowódca pogratulował uczestnikom wytrwałości i wyróżnił organizatora i pomysłodawcę kpt. Marcina Kalitę pamiątkowym coinem Dowódcy PKW RSM.

 

Najważniejszym spostrzeżeniem przedstawionym podczas omówienia ćwiczenia przez obie strony, które wzięły udział w przedsięwzięciu jest zwrócenie uwagi na fakt, że zdobyte doświadczenie w znacznym stopniu przełoży się na dalsze szkolenie
w kraju i lepsze przygotowanie przyszłych uczestników do wykonywania misji
w warunkach środowiskowych Afganistanu.

 

Tekst: kpt. Marcin Kalita, ks. kpt. Przemysław Tur

Zdjęcia: kpt. Marcin Kalita

‹‹ cofnij