AKTUALNOŚCI
09 08 2018
Święto Wojska Polskiego w DO RSZ
  • drukuj

 

Z wyprzedzeniem, gdyż już 9 sierpnia 2018 roku, w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ), odbył się uroczysty apel z okazji, przypadającego na 15 sierpnia, Święta Wojska Polskiego.

 

 

Podczas zbiórki Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni dr Sławomir Wojciechowski podziękował zgromadzonym żołnierzom i pracownikom wojska w trud, jaki wkładają w codzienną służbę i pracę, słowami: - Wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”, tak głosił w 1923 roku rozkaz ministra spraw wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego, sankcjonujący ustanowienie Święta Żołnierza Polskiego na dzień 15 sierpnia.

 

 

Bitwę Warszawską zaczęto nazywać Cudem nad Wisłą, a tego właśnie cudu, poprzez swoje poświęcenie, profesjonalizm i oddanie, dokonali oficerowie, podoficerowie i szeregowi – polscy żołnierze. Dla nas, żyjących współcześnie, Święto Wojska Polskiego symbolizuje chwalebne wartości naszych poprzedników.

 

 

Przy tej uroczystej okazji życzę wszystkim: marynarzom, lotnikom, żołnierzom wojsk lądowych, sił specjalnych i obrony terytorialnej, aby w służbie kompasem dla Was były najlepsze żołnierskie cnoty – honor, patriotyzm i poświęcenie. Wyrazy szczególnego uznania i szacunku kieruję do weteranów i poszkodowanych w misjach poza granicami kraju. Dziękuję Wam za inspirację do działania.

 

 

Święto Wojska Polskiego Stało się okazją do wyróżnień żołnierzy i pracowników Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

 

Z okazji Święta Wojska Polskiego wyróżnieni zostali:

Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju: 20 osób

Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju: 25 osób

Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju: 21 osób

Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny: 28 osób

Srebrnym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny: 44 osoby

Brązowym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny: 4

Awanse na wyższe stopnie wojskowe otrzymało 7 żołnierzy.

Kordzik honorowy SZ RP wręczono 5 osobom.

Tytuł honorowy Zasłużony Żołnierz RP i Odznakę Tytułu honorowego otrzymało: II stopnia: 4 osoby, III stopnia: 5 osób.

Odznaki honorowe: Wojsk Lądowych dostało 17 osób, Sił Powietrznych – 5 osób, Marynarki Wojennej: 1 osoba i Wojsk Specjalnych: 1 osoba.

Listy gratulacyjne wręczono 9 osobom, Odznaki Pamiątkowe DO RSZ uzyskało 9 osób, urlopy nagrodowe będzie mogło wykorzystać łącznie 55 żołnierzy i pracowników wojska. Pochwałą zaś wyróżniono 19 osób.

 

 

Medale i odznaki swoim podwładnym wręczył Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni dr Sławomir Wojciechowski.

 

 

Tekst: mjr Adriana Wołyńska

Zdjęcia: st.chor.sztab. Waldemar Młynarczyk, st.chor.sztab.mar. Arkadiusz Dwulatek

‹‹ cofnij