AKTUALNOŚCI
06 08 2018
Bieg Pamięci Powstania Warszawskiego
  • drukuj

 

4 sierpnia główną ulicą biegnącą przez bazę Bagram w Afganistanie, żołnierze polscy i wojsk koalicji uczestniczyli w Biegu Pamięci o Powstaniu Warszawskim. Upamiętniając w ten sposób rocznicę historycznego zrywu sprzed 74 lat. 

 

O godz. 6.00 ponad 150 uczestników biegu wystartowało na 5 kilometrowej trasie wiodącej przez Disney Road. Jako pierwszy bieg ukończył CPT Daniel Keith z rewelacyjnym czasem 15:24, drugie miejsce zajął SFC Gregory Dwayne - 16:38, trzecie miejsce LTC Brian J. Piekielko - 17:14. Najlepszym zawodnikiem ze strony polskiej okazał się ppor. Rafał Kajper, który zameldował się na mecie w czasie 17:56, plasując się na VI miejscu. Dowódca PKW płk Piotr Kaczmarek trzem najlepszym zawodnikom wręczył pamiątkowe coiny, dyplomy oraz opaski powstańcze.

 

Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe opaski Polski Walczącej wraz z certyfikatem uczestnictwa w biegu, na którym znajdowały się informacje dotyczące znaczenia symbolu powstańczej „kotwicy”.

 

Bieg Pamięci Powstania Warszawskiego to nie tylko sportowa rywalizacja. Jest to również znakomita okazja do przybliżenia historii oraz tradycji oręża Wojska Polskiego. Organizatorzy biegu przygotowali również materiały edukacyjne w postaci filmów dokumentalnych w języku angielskim oraz piosenek powstańczych, których głównym celem było ukazanie i podtrzymywanie pamięci o Powstaniu Warszawskim i jego uczestnikach. Żołnierze wojsk sojuszniczych biorący udział w biegu dowiedzieli się, że Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

 

„Ideą wydarzenia jest oddanie hołdu bohaterom zrywu i edukacja historyczna. To bardzo ważna data dla Warszawy, dla naszej Ojczyzny, dlatego o niej przypominamy” – powiedział płk Piotr Kaczmarek Dowódca PKW, a zarazem główny organizator biegu pamięci.

 

 Tekst: mjr Tomasz Rylich, ks. kpt. Przemysław Tur

Zdjęcia: mjr Tomasz Rylich

‹‹ cofnij