AKTUALNOŚCI
06 07 2018
PKW Sophia: spotkanie robocze
  • drukuj

W czwartek, 5 lipca br., we Włoskiej Bazie Lotniczej w Sigonelli odbyło się spotkanie robocze, dotyczące wykonywania misji patrolowych na Morzu Śródziemnym.

 

 

Głównymi celem spotkania była wymiana doświadczeń załóg lotniczych realizujących zadania MPA (Maritime Patrol Aircraft ) w rejonie basenu morza śródziemnego oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia występujące w rejonie lotniska Sigonella, które mogą mieć bezpośredni wpływ na proces realizacji lotu (Bezpieczeństwo Lotów).

 

W briefingu udział wzięli przedstawiciele czterech krajów (Polski, Hiszpanii, Włoch, USA). Należy zaznaczyć, że polski i hiszpański kontyngent wojskowy stacjonujący we Włoskiej Bazie Lotniczej w ramach operacji EUNAVFOR MED. SOPHIA realizuje misje rozpoznawcze nad Morzem Śródziemnym, a dzięki wymianie doświadczeń z załogami lotniczymi innych krajów, piloci mają możliwość lepszego przygotowania się do realizowanych misji oraz uniknięcia potencjalnych zagrożeń.

 

 

*  *  *

 

 

Polski Kontyngent Wojskowy działa jako część operacji wojskowej Unii Europejskiej EUNAVFOR Med (European Naval Force Mediterranean). Jest to unijna operacja morska, której zadaniem jest przeciwdziałanie nielegalnemu napływowi migrantów do Europy oraz zwalczanie procederu handlu ludźmi. W ramach operacji SOPHIA realizowane są także zadania takie jak szkolenie libijskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej. Ponadto obecność sił Unii Europejskiej w rejonie Morza Śródziemnego pozwala na egzekwowanie embarga, które zostało nałożone na dostawy broni do Libii przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

 

 

 

Tekst: por. Damian Konopka, ppor. Adrian Popczyk

Zdjęcia: por. Damian Konopka

‹‹ cofnij