AKTUALNOŚCI
16 05 2018
Święto WRiWE
  • drukuj

15 maja w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych, odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej.

 

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku Zastępcy Dowódcy Operacyjnego RSZ gen. bryg. dr. inż. pil. Tadeuszowi Mikutelowi, po którym nastąpiło wyróżnienie żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej.

 

Święto Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej zostało ustanowione na dzień 16 maja, zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr 106/MON z dnia 2 kwietnia 2015 r. Jest to najmłodsze święto wojskowe, którego obchody po raz pierwszy miały miejsce w 2015 r. Data obchodów Święta Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej nawiązuje do heroicznej walki żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, dowodzonego przez gen. Władysława Andersa, o zdobycie wzgórza i klasztoru Monte Cassino. W dniu 16 maja 1944 r., pododdział zwiadowców 5 Kresowej Dywizji Piechoty, wdarł się na szczyt grzbietu „Widmo”, po czym nastąpiło zdobycie przez siły główne, wzgórza wraz z klasztorem. Zwycięską walkę uwieńczono umieszczeniem na Monte Cassino biało-czerwonej flagi w dniu 18 maja.

 

Żołnierze i pracownicy Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej — J2 Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, podczas uroczystej zbiórki, oddali hołd dokonaniom zwiadowców na wszystkich wojennych frontach, które przyczyniły się do chwały żołnierzy Wojska Polskiego oraz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

‹‹ cofnij