AKTUALNOŚCI
10 05 2018
PKW Łotwa: Wizyta Ministra Spraw Zagranicznych
  • drukuj

 

W środę 9 maja do żołnierzy II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Łotewskiej  przybył Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polski prof. dr. hab. Jacek Czaputowicz.

 

Wizyta Szefa polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w bazie Adazi, któremu towarzyszyła Chargé d'Affaires a.i. Polskiej Ambasady na Łotwie Pani Ewelina Brudnicka oraz Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Łotewskiej w Polsce Pan Edgars Bondars rozpoczęła się od oficjalnego przywitania przybyłej delegacji na głównym placu Łotewskiej Brygady Zmechanizowanej przez Ministra Obrony Łotwy Raimondsa Bergmanisa i płk Ilmarsa A. Lejinśa oraz towarzyszących im dowódców Kontyngentów wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej Łotwa. Następnie wszyscy udali się do sztabu Brygady, w którym odbyło się spotkanie bilateralne obu Ministrów. Po spotkaniu odbył się briefing, podczas którego Minister Spraw Zagranicznych został zapoznany z zadaniami jakie wykonuje eFP BG  (enhanced Forward Presence Battle Group) na Łotwie.

 

Następnie Polska delegacja udała się do rejonu stacjonowania PKW Łotwa, gdzie odbył się uroczysty apel zorganizowany zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym. Dowódca PKW Łotwa mjr Leszek Woźny w swoim przemówieniu zaznaczył „…że nasza obecność, tutaj na łotewskiej ziemi nie pozostaje bez wpływu na bezpieczeństwo regionu. Intensywne szkolenie oraz współpraca z koalicjantami przybliża nas do osiągnięcia postawionych przed nami przez przełożonych celów nie tylko tych militarnych, ale także politycznych...”. Natomiast Minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że obecność polskich żołnierzy w Wielonarodowej Grupie Bojowej NATO na Łotwie pokazuje, że Polska poważnie podchodzi do swoich zobowiązań sojuszniczych: „ …Jest ona świadectwem zaangażowania, solidarności i współodpowiedzialności Polski za bezpieczeństwo naszych sąsiadów w regionie Morza Bałtyckiego. Możecie być szczególnie dumni z tego, że wypełniacie na Łotwie historyczne decyzje podjęte w Warszawie podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w lipcu 2016 r. Dziękuję za Waszą ofiarną służbę w misji NATO i za Wasz trud …”. Po apelu Dowódca Kontyngentu mjr Leszek Woźny przedstawił delegacji szczegółowe zadania jakie wykonują Polscy żołnierze w ramach działalności eFP BG na Łotwie. Po briefingu Minister Jacek Czaputowicz dokonał wpisu do księgi pamiątkowej PKW, po którym nastąpiła okolicznościowa wymiana upominków.

 

Na koniec Minister Spraw Zagranicznych udzielił wywiadu polskim mediom, które mu towarzyszyły przez cały czas trwania wizyty.  Ponadto, przybyli goście mieli okazję zapoznać się ze sprzętem wojskowym, który znajduje się na wyposażeniu II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Łotewskiej.

 

Wyjeżdżając z bazy Adazi Pan Minister podziękował Dowódcy Kontyngentu za wspaniałe przyjęcie w PKW oraz wyraził raz jeszcze ogromne uznanie dla działalności Polskich żołnierzy w Republice Łotewskiej.

 

 Tekst: ppor. Małgorzata Zakrzewska, st. chor. Sebastian Wachek

Zdjęcia: ppor. Małgorzata Zakrzewska, Agata Antosiak

‹‹ cofnij