AKTUALNOŚCI
07 05 2018
Kanadyjski bieg BALTIC WARRIOR w PKW Łotwa
  • drukuj

W sobotę, 5 maja 2018 roku, dokładnie o godzinie 6.00 rano dowódca kanadyjskiej batalionowej Grupy Bojowej (eFP BG – enhanced Forward Presence Battle Group) ppłk Sean M. French dał sygnał do rozpoczęcia ekstremalnego biegu BALTIC WARRIOR.

 

Start rozpoczął się z głównego placu apelowego bazy Adazi, a trasa zawodów przebiegała m. in. przez wojskowy poligon Adazi i okoliczne lasy, aż do wybrzeża Bałtyku w okolicach miejscowości Gauja.

 

Polski Kontyngent Wojskowy reprezentowało pięć 2-osobowych zespołów. Trasa biegu BALTIC WARRIOR  liczyła ponad 36 km, a każdy jego uczestnik musiał ją pokonać z 18 kg plecakiem. Cała trasa była podzielona na cztery etapy: pierwszym był 21 kilometrowy bieg, następnie uczestnicy musieli przenieść canoe ważące ok. 35 kg na dystansie 1 km aby w trzecim etapie przepłynąć ok. 14. kilometrowy odcinek rzeki Gauja. Ostatnim etapem był kilkuset metrowy bieg po plaży, który okazał się dla uczestników prawdziwym sprawdzianem siły woli i determinacji.

 

Łącznie do zawodów przystąpiło 104. zespoły z polskiej, litewskiej oraz łotewskiej batalionowej Grupy Bojowej, jak również z Łotewskiej Brygady Zmechanizowanej. Pierwszym zespołem, który ukończył ten morderczy bieg był zespół z Kanady (eFP BG LVA) z czasem 3 godziny i 42 minuty, tuż za nimi z niedużą stratą metę przekroczyli żołnierze II zmiany PKW Łotwa na co dzień służący w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej: st. chor. Jacek Duda oraz  st. chor. szt. Dariusz Siok, których tuż przed metą głośno dopingował dowódca kontyngentu – mjr Leszek Woźny. Kolejni na bałtyckiej plaży pojawili się również polscy żołnierze: st. chor. szt. Marcin Biskupski oraz st. chor. Mariusz Michno, którzy do ostatnich metrów rywalizowali z zespołem hiszpańskim zajmując ex aequo trzecie miejsce.

 

Dodatkowo, podczas zawodów prowadzona była klasyfikacja narodowa, gdzie pod uwagę brane były trzy najlepsze drużyny z danego kraju. Polskim zespołem, który jako trzeci pokonał trasę biegu z czasem 4 godziny i 53 minuty był zespół w składzie: ppor. Małgorzata Zakrzewska i st. chor. Sebastian Wachek (47. miejsce w klasyfikacji drużynowej), co po podsumowaniu pozwoliło Polakom (II zmianie PKW Łotwa) zająć trzecie miejsce.

 

Na zakończenie zawodów wszystkim uczestnikom biegu BALTIC WARRIOR  Dowódca eFP BG – ppłk Sean M. French wręczył okolicznościowe koszulki, a najlepszym drużynom puchary.

 

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy.

 

 

Tekst: st. chor. Sebastian Wachek

Zdjęcia: Agata Antosiak

 

 

 

 

‹‹ cofnij