AKTUALNOŚCI
04 05 2018
Święta majowe w Sigonelli
  • drukuj

W bazie PKW EU SOPHIA odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

Zbiórka rozpoczęła się meldunkiem złożonym Dowódcy PKW EU SOPHIA kmdr. por. Cezaremu Kurkowskiemu przez zastępcę dowódcy kontyngentu kmdr ppor. Mirosława Marka. Po podniesieniu flagi państwowej, oraz odegraniu hymnu państwowego, został odczytany rozkaz specjalny wydany z okazji przypadających świąt. Uroczystość zakończyła się odegraniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. W godzinach popołudniowych zostało zorganizowane spotkanie integracyjne, w którym udział wzięli przedstawiciele komponentów lotniczych operacji EUNAVFOR MED, żołnierze stacjonujący we Włoskiej Bazie Lotniczej w Sigonelli oraz delegacja żołnierzy ze Słowenii, którzy na co dzień pełnią służbę na okręcie SLS TRIGLAV 11.

 

3 maja odbyła się uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 Maja zorganizowana przez Ambasadę RP w Rzymie, wzięła w niej również udział delegacja kontyngentu.

 

Dodatkowo w tym dniu przedstawiciele PKW, wraz z delegacją stowarzyszenia Associazione Culturale Italo-Polacca Amici dell'Europa a Catania, złożyli kwiaty na grobie polskiego pilota kapitana Władysława Dreckiego, który zginął w czasie II Wojny Światowej i został pochowany na brytyjskim cmentarzu wojskowym w Katanii.

 

***

 

Władysław Maciej Drecki urodził się 19 maja 1915 r. w Słupi na Kielecczyźnie. 10 czerwca 1939 r. ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie oraz kurs wyższego pilotażu myśliwskiego w Ułężu. We wrześniu 1939 r. latał w składzie Brygady Pościgowej za co został odznaczony Krzyżem Walecznych. 29 października 1939 r. dotarł do Francji. Po przejściu badań lekarskich w lutym 1940 r., został jednym z pierwszych pilotów przeszkolonych w Lyon-Bron na myśliwcu Morane-Saulnier MS-406. Po upadku Francji 24 czerwca 1940 r. dotarł do Anglii i wraz z innymi pilotami znalazł się w Blackpool. Po ukończeniu szkoleń w Central Flying School i Operational Training Unit, 17 marca otrzymał przydział do 303 Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki. Podczas służby 28 czerwca 1941 r.,  lecąc samolotem Spitfire IIB, zestrzelił w jednym locie dwa niemieckie samoloty Bf 109. 20 lutego 1943 r. wyruszył do Afryki, gdzie latał bojowo w składzie Polish Fighting Team i zestrzelił kolejnego Bf 109. 8 sierpnia został oddelegowany do 152 Dywizjonu Myśliwskiego RAF, gdzie 1 września 1943 r. otrzymał awans na kapitana. 11 września Władysław Drecki odniósł swoje czwarte i ostatnie zwycięstwo, zestrzeliwując ostatniego Bf 109. 13 września 1943 r. podczas startu nastąpiło pęknięcie opony w pilotowanym przez niego samolocie Spitfire VC UM-U (ES112). Nie mogąc skorygować znoszenia, zaczepił skrzydłem o nos innego Spitfire'a, zaparkowanego zbyt blisko pasa. Jego samolot miał podwieszony 90-galonowy zbiornik paliwa, który po zderzeniu eksplodował. Pilot poniósł śmierć na miejscu.

 

Tekst i zdjęcia: por. Damian Konopka

‹‹ cofnij