AKTUALNOŚCI
09 04 2018
Wizyta w bazie Adazi
  • drukuj

W dniu 05.04.2018 r. Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych NATO (Supreme Allied Commander Europe - SACEUR) generał Curtis M. Scaparrotti przybył do bazy Adazi na Łotwie.

 

Generał Scaparrotti został przywitany zgodnie z ceremoniałem wojskowym przez Dowódcę 1 Łotewskiej Brygady Zmotoryzowanej - płk Ilmarsa Artisa Lejinśa oraz Dowódcę Batalionowej Grupy Bojowej - ppłk Seana M. Frencha przy asyście narodowych pocztów flagowych i dowódców wszystkich kontyngentów wchodzących w skład eFP BG (enhanced Forward Presence Battle Group). Po uroczystym powitaniu przybyła delegacja wraz wszystkimi dowódcami kontyngentów udała się na poligon Adazi, gdzie przyglądała się zajęciom ogniowym, w których brali udział żołnierze łotewscy oraz pododdziały eFP Battle Group. Czynny udział w zajęciach brali również żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którym bacznie przyglądali się oficerowie z Dowództwa NATO w Europie. W tym czasie dowódca PKW mjr Leszek Woźny udzielał informacji na temat struktury kompanii czołgów oraz zadań jakie wykonują na Łotwie czołgiści z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

 

Po wizycie na poligonie generał Curtis M. Scaparrotti wraz z towarzyszącymi mu oficerami udał się na spotkanie z żołnierzami eFP BG, gdzie mówił do zebranych  o kierunkach rozwoju Sojuszu Północnoatlantyckiego i potrzebie coraz większej współpracy między sojusznikami by móc chronić pokoju w Europie i na świecie. Odpowiadał również na pytania zadawane przez żołnierzy. Na koniec spotkania podziękował wszystkim za zaangażowanie, duży wysiłek oraz sumienne wykonywanie zadań w ramach Batalionowej Grupy Bojowej. Za ponadprzeciętne wywiązywanie się z obowiązków służbowych oraz własną inwencję w procesie szkolenia wyróżnił kilku żołnierzy eFP BG pamiątkowym „coinem”, wśród których znalazł się st.chor. Sylwester Szczurowski - szef kompanii czołgów II zmiany PKW Łotwa.

 

Tekst i zdjęcia : ppor. Małgorzata Zakrzewska, st.chor. Sebastian Wachek

‹‹ cofnij