AKTUALNOŚCI
06 03 2018
Bieg „Tropem Wilczym…” u podnóża Hindukuszu
  • drukuj

W niedzielę, 4 marca, wczesnym rankiem na głównej ulicy Bagram Air Field, w bazie wojskowej HKIA w Kabulu, TB Gamberi oraz w Kandaharze odbył się „Bieg Tropem Wilczym - Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

 

W biegu na dystansie 1963 m wzięło udział ponad 160 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej reprezentujących kilka państw. Dystans jest symbolem niezłomnej walki i męstwa Żołnierzy Wyklętych walczących z komunistami, aż do 1963 roku, kiedy to zginał Józef Franczak ps. Lalek – ostatni Żołnierz Wyklęty. Organizatorzy wydarzenia chcieli w ten sposób przypomnieć historię walki polskiego podziemia patriotycznego prowadzonej przeciwko systemowi komunistycznemu i sowietom.

 

Uczestnicy otrzymali pamiątkową koszulkę, w której pokonali dystans oraz dyplomy uczestnictwa. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w PMC Bagram, White Eagle Polish House w Kabulu i Gamberi oraz w Kandaharze. Najlepsi zawodnicy zostali wyróżnieni medalami, nagrodami pieniężnymi oraz rzeczowymi.

 

Po biegu zgodnie z polskim obyczajem nie mogło zabraknąć posiłku – wojskowej grochówki przyrządzonej przez żołnierzy NSE, która bardzo przypadła do gustu zagranicznym koleżankom i kolegom. Uczestnicy chwalili nie tylko polską kuchnię, byli również pod wrażeniem organizacji, nagród oraz historycznego tła sportowego wydarzenia.

 

Polscy „misjonarze”, pozyskali środki finansowe na zorganizowanie biegu oraz popularyzację bogatej historii i kultury naszego kraju z Fundacji „Wolność i Demokracja”, natomiast w Kabulu z Moral and Welfare Activity (MWA).       

 

 

Tekst: kpt. Tomasz Tabaczyński, por. dr Zbigniew Kuźniar

Zdjęcia: por. Monika Wywiórka, st. szer. Sebastian Reczulski

‹‹ cofnij