AKTUALNOŚCI
05 03 2018
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w PKW Kuwejt
  • drukuj

Z okazji Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 01 marca 2018 r. w Polskim Kontyngencie Wojskowym stacjonującym w Bazie Ahmed Al Jaber w Kuwejcie odbyła się uroczysta zbiórka.

 

W czasie zbiórki oddano hołd „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. W związku ze świętem państwowym odczytano również list okolicznościowy ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

 

Kontynuując obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w bazie wojskowej w dniu 04 marca 2018 r. odbył się "Bieg Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Z uwagi na duże zainteresowanie Bieg Pamięci odbył się na dwóch dystansach: na 1963 m oraz na 10 km. W biegach uczestniczyli nie tylko żołnierzy i pracownicyz polskiego kontyngentu wojskowego ale również żołnierze wojsk sojuszniczych z USA i Włoch. Szczególnej symboliki nabrał bieg na dystansie 1963 m, w którym to biegu hołd Żołnierzom Wyklętym oddawany był poprzez ubiór uczestników. Biegacze pokonali symboliczny dystans 1963 m biegnąc w kamizelkach kuloodpornych, w stroju pilota jak również w koszulkach okolicznościowych wydanych specjalnie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Tekst i zdjęcia: mjr Robert Jesionczak

‹‹ cofnij