AKTUALNOŚCI
21 02 2018
Logistycy w misji PKW EU Sophia
  • drukuj

 

Żołnierze Narodowego Elementu Wsparcia, którego trzon stanowią logistycy z Opola, od 6 lutego br. przygotowują w bazie wojskowej Sigonella na Sycylii stanowiska pracy dla Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji Unii Europejskiej EUNAV FOR Med.

 

Dowódcą Narodowego Elementu Wsparcia Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU Sophia jest kapitan Krzysztof Kwiatkowski z batalionu dowodzenia i zabezpieczenia 10 Brygady Logistycznej. Narodowy Element Wsparcia liczy kilkunastu żołnierzy, którzy pojawili się w rejonie misji dwa tygodnie przed przybyciem sił głównych Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Ich zadaniem było rozpoczęcie procesu budowy bazy PKW oraz nadzór nad wykonywanymi pracami.

 

Żołnierze do tej pory przyjęli od włoskich gospodarzy wyznaczoną część lotniska pod stacjonowanie kontyngentu i zakończyli rozbudowę terenu, polegającą na przygotowaniu podłoża pod ustawienie bazy dla składu PKW. Po tygodniu prac inżynieryjnych żołnierze rozlokowali kilkanaście kontenerów magazynowych z mieniem, które dotarły na Sycylię transportem drogowym z 10 Brygady Logistycznej w Opolu. Kolejnym etapem było przyjęcie i ustawienie w zaplanowanych miejscach, zakontraktowanych uprzednio kontenerów biurowych, w których znajdować się będą stanowiska pracy dla żołnierzy PKW. Obecnie logistycy kończą proces wyposażenia kontenerów w meble, sprzęt biurowy i systemy informatyczne.

 

Żołnierze z 10 Brygady Logistycznej to element stuosobowego kontyngentu sformowanego przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej. Oprócz logistyków, pilotów i obsługi naziemnej samolotów w skład PKW wchodzą żołnierze z Komponentu Wojsk Specjalnych, 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia, 3. Flotylli Okrętów, 6. Ośrodka Radioelektronicznego i Żandarmerii Wojskowej. Dowódcą kontyngentu jest komandor porucznik Cezary Kurkowski.

 

Polski Kontyngent Wojskowy wzmocni operację wojskową Unii Europejskiej - EUNAV FOR Med (European Naval Force Mediterranean), nazywanej również operacją SOPHIA. Operacja prowadzona jest na Morzu Śródziemnym, a jej głównym celem jest zapobieganie przemytowi ludzi, broni i narkotyków do Europy, a od niedawna także szkolenie libijskiej straży przybrzeżnej oraz sił morskich.

 

Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego to głównie piloci i personel naziemny Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz komandosi z FORMOZY. Piloci będą wykonywać loty rozpoznawcze nad wybranymi akwenami Morza Śródziemnego na szlakach żeglugowych prowadzących z Libii do południowych wybrzeży Włoch. W razie potrzeby do akcji będą wysyłane okręty i grupy abordażowe wojsk specjalnych, które przechwycą na pełnym morzu łodzie przemytników.

 

Tekst: kpt. Piotr Płuciennik

Zdjęcia: kpt. Krzysztof Kwiatkowski, ppor. Adrian Popczyk

‹‹ cofnij