AKTUALNOŚCI
04 01 2018
Zawody sportowe w eFP Battle Group
  • drukuj

Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Łotewskiej, pożegnali rok 2017 w sportowej atmosferze uczestnicząc w zawodach sportowych, organizowanych przez Kanadyjską Batalionową Grupę Bojową.

 

Głównym celem przedsięwzięcia była integracja środowiska międzynarodowego oraz dobra noworoczna zabawa. Zawody rozpoczęły się 30.12.2017, gdzie pierwszą konkurencją był tenis stołowy, w której Polacy byli niepokonani, zajmując pierwsze 6 lokat. Kolejnym zmaganiem, w której polski żołnierz pokazał swoją wysoką sprawność to trójbój siłowy, składający się z wyciskania sztangi leżąc, martwego ciągu i przysiadu ze sztangą, w których nasz zawodnik pozostawił daleko w tyle swoich zagranicznych konkurentów. Gra zespołowa Bucketball, była następnym etapem gdzie żołnierze PKW pokazali swoją wytrwałość oraz wolę walki. Dzięki takiej postawie ostatecznie zajęli drugie miejsce, tuż za Kanadyjczykami, z którymi przegrali po bardzo emocjonującym finałowym meczu.

 

W kolejnych konkurencjach takich, jak rzutki oraz unihokej, żołnierze zajęli miejsca na podium. Największe emocje wśród zawodników jak i kibiców, wzbudziła piłka nożna. Zacięta rywalizacja ze Słoweńcami czy Hiszpanami sprawiła wszystkim wiele radości, punktem kulminacyjnym był mecz finałowy Polska – Włochy. Pojedynek przebiegał bardzo dynamicznie, czego wynikiem było kilka lekkich kontuzji i zadrapań. Hart ducha sportowej rywalizacji i zaangażowanie spowodował, że mecz zakończył się remisem, a o zwycięstwie zadecydowały rzuty karne. Ostatecznie wygrała reprezentacja Włoch, gdzie euforia z wygranej nie miała końca, wszystkie drużyny podziękowały sobie za wspaniały turniej, a kibice zawodnikom za zaangażowanie oraz niesamowity spektakl sportowy.

 

Czasu na odpoczynek nie było za dużo, gdyż następnego dnia o godzinie 10.00 odbyły się dwa biegi. Bieg na dystansie na 1000 m zorganizowany przez Hiszpanów z okazji pożegnania starego roku. Kryterium wzięcia udziału w biegu było przebranie - kostiumy pokazywały hiszpański temperament oraz dystans do siebie podczas dobrej zabawy. Drugi bieg znacznie dłuższy na 10 km, pomimo chłodnego poranka zebrał liczną grupę biegaczy. Trasa przebiegła wzdłuż malowniczych krajobrazów lasów i jezior, okalających miejscowość Kadaga i Adazi. Zwycięzcą był żołnierz z włoskiego kontyngentu, a kolejne miejsca zajęli polscy reprezentanci. Na zakończenie zawodów wręczono nagrody dla zwycięzców biegu oraz dla uczestników, którzy mieli najbardziej kreatywne stroje.

 

01.01.2018 żołnierze wchodzący w skład batalionowej Grupy Bojowej przywitali Nowy Rok biorąc udział w biegu EX GLADIUS FORGER ROCKY RIGA, składający się z biegu Forester i Extreme. Na placu apelowym zebrali się wszyscy uczestnicy wymagającego biegu. Zawodnicy biegli w pełnym umundurowaniu z plecakiem. Wśród szesnastu 8-osobowych drużyn, były dwie polskie reprezentujące każdy z biegów. Obydwa biegi były podzielone na dwa etapy. Pierwszym było wykonywanie ćwiczeń fizycznych na czas z trzymetrową belką drewnianą m.in. brzuszki, nożyce. Drugim etapem był bieg z belką na odległość 2,5 km, a następnie wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń fizycznych tj. przysiady, pompki, burpees. Ponadto, zawodnicy biorący udział w biegu Extreme, mieli do pokonania 11 km biegu, połączonego z biegiem na orientację oraz wykonywaniem zadań polegających na zapamiętywaniu największej ilości przedmiotów, tzw. „gra pamięciowa”. Na zakończenie, jako jednym z zadań obydwu biegów była kąpiel w morzu. Po wielu trudach i ciężkich zmaganiach polskie reprezentacje zajęły pierwsze miejsca, w obydwu biegach.

 

Takiego rodzaju wydarzenia sportowe, są okazją do integracji i współpracy między żołnierzami różnych narodowości, a przede wszystkim dają wszystkim dużo zabawy i radości, których tak bardzo potrzeba, gdy żołnierze spędzają okres świąteczno-noworoczny z dala od swych domów i rodzin.

 

Tekst i zdjęcia: ppor. Małgorzata Zakrzewska, st. chor. Sebastian Wachek

‹‹ cofnij