AKTUALNOŚCI
03 01 2018
PKW OIR Kuwejt gotowy do wylotu
  • drukuj

02 stycznia br. w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy IV Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kuwejcie.

 

Wiceminister Obrony Narodowej Bartłomiej Grabski żegnając wojskowych podziękował za wysiłek włożony w przygotowanie kolejnej zmiany PKW oraz podkreślił, że „misja ta ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa RP, ponieważ stanowi wypełnienie postanowień szczytu NATO”.

 

W skład IV zmiany PKW OIR Kuwejt wejdzie 148 żołnierzy i cztery samoloty wielozadaniowe F-16. Dowódcą komponentu został ppłk pil. Przemysław Struj, który podkreślił „Jest to kolejna już misja i jestem przekonany, że tak jak poprzednia i ta skończy się sukcesem dzięki profesjonalnie przygotowanej kadrze”.

 

Podczas uroczystości Wiceminister Bartłomiej Grabski wręczył Dowódcy PKW polską flagę. Podpisano formalne przekazanie przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosława Mikę podległości żołnierzy kontyngentu Dowódcy Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. W imieniu Dowódcy Operacyjnego RSZ podpis złożył jego zastępca gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel.

 

Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie jest użyty na mocy postanowienia podpisanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę o użyciu Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve.

 

Tekst i zdjęcia: kpt. Joanna Motylińska-Szczych

‹‹ cofnij