AKTUALNOŚCI
27 12 2017
Boże Narodzenie w PKW Łotwa
  • drukuj

Polska wigilia w międzynarodowym gronie, pasterka, a wcześniej spotkania przedświąteczne m.in. w polskich szkołach, tak upłynęły święta Bożego Narodzenia u żołnierzy II zmiany PKW Łotwa.

 

Okres świąteczny, poprzedziły wizyty polskich żołnierzy w dwóch polskich szkołach na Łotwie, Jekabpils i Rezekne. W pierwszej z nich, w Jekabpils, 16 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne lokalnej społeczności w których uczestniczyli przedstawiciele Ambasady RP w Rydze – Konsul RP Małgorzata Hejduk-Gromek oraz Radosław Brudnicki. Dzieci i młodzież, pod kierunkiem Pani Katarzyny Gracholskiej-Krjukovskiej oraz nauczycielki Pani Elżbiety Bieniewicz, przygotowały dla swoich rodzin i gości występ artystyczny, który wprowadził wszystkich w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Wszyscy zebrani byli pod dużym wrażeniem profesjonalizmu dzieci. Tego samego dnia, miało miejsce również spotkanie Związku Polaków na Łotwie „Rodacy” z polskimi żołnierzami. W czasie obydwu spotkań, licznie zebrana polska społeczność miała możliwość, zgodnie z polskim zwyczajem, podzielić się opłatkiem, wspólnie zaśpiewać kolędy i pastorałki oraz zasiąść do uroczystego poczęstunku.

 

W drugiej z nich, 21 grudnia, zastępca dowódcy kontyngentu kpt. Bartłomiej Piotrowski wraz z delegacją odwiedził Polskie Gimnazjum im. Stefana Batorego w Rezekne. Spotkanie w polskiej szkole nawiązywało do świąt Bożego Narodzenia. Dzieci zaprezentowały występy artystyczne, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, zarówno rodziców jak i przybyłych gości.

 

W tym samym czasie w wojskowej bazie Adazi, odbyły się dwie świąteczne video-rozmowy. Pierwsza z dowódcą 1 Pomorskej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy płk. Mariuszem Skulimowskim, a żołnierzami Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego, natomiast druga z dowódcą 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej płk. Jackiem Ostrowskim , a dowódcą PKW Łotwa mjr. Leszkiem Woźnym i żołnierzami Brygady, na której złożone zostały życzenia świąteczne.

 

W Wigilię Bożego Narodzenia żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Łotewskiej, zgodnie z polską tradycją, spotkali się przy wigilijnym stole na uroczystej kolacji, gdzie w miłej i ciepłej atmosferze dzielili się opłatkiem. Na wigilijną wieczerzę, zostali również zaproszeni dowódcy wchodzący w skład batalionowej Grupy Bojowej m.in. Kanady, Włoch, Słowenii, Słowacji i Albanii.

 

Dzięki wielkiemu wkładowi pracy żołnierzy z Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego, wszyscy mogli cieszyć się smakiem wigilijnych potraw. Na stołach pojawiły się tradycyjne, staropolskie dania: barszcz z uszkami, pierogi  kapustą i grzybami oraz ryby. Dopełnieniem świątecznej atmosfery były bożonarodzeniowe drzewka. Choinki przystrojone ozdobami stanęły w miejscach zakwaterowania żołnierzy. Świątecznie przystrojona była również kaplica, w której m.in. żołnierze polskiego kontyngentu uczestniczyli w tradycyjnej pasterce. Mszy świętej przewodniczył kapelan polskich żołnierzy na Łotwie ks. mjr Rafał Kaproń.

 

Miłą niespodzianką, a zarazem prezentem były kartki i życzenia, które polscy żołnierze otrzymali od dzieci z Miejskiego Publicznego Przedszkola z Bolesławca. Takiego rodzaju akcje dają radość i potrzebne wsparcie na kolejne dni służby.

 

Tekst  i zdjęcia : ppor. Małgorzata Zakrzewska, st.chor. Sebastian Wachek

‹‹ cofnij