AKTUALNOŚCI
23 12 2017
Wizyta Prezydenta w PKW OIR KUWEJT
  • drukuj

Tuż przed świętami Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przybył do Kuwejtu, aby podzielić się opłatkiem z polskimi żołnierzami służącymi w Polskim Kontyngencie Wojskowym operacji Inherent Resolve.

 

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w czwartkowy wieczór z żołnierzami w bazie lotniczej Al Jaber, gdzie stacjonuje Polski Kontyngent Wojskowy. Celem wizyty Prezydenta był udział w spotkaniu wigilijnym z żołnierzami przebywającymi na misji a także zapoznanie się z zadaniami kontyngentu.

 

„Realizujecie tutaj państwo w Kuwejcie i przede wszystkim nad Irakiem nasze sojusznicze zobowiązania, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni” – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego apelu w bazie Al Jaber. Zaznaczył, że mówi to nie tylko we własnym imieniu, ale w imieniu wszystkich Polaków. Prezydent podkreślił również, że jest to służba niezwykle odpowiedzialna i niosąca ze sobą zwiększone ryzyko. „Ale taka jest rola żołnierza na całym świecie i taka jest rola żołnierza Rzeczypospolitej Polskiej, że służy swojemu krajowi czasem w trudnych i niebezpiecznych warunkach, służy swojemu krajowi także niosąc bezpieczeństwo i pokój innym”. Prezydent dodał, że nabyte doświadczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa naszej ojczyzny jest bezcenne bo pozwoli wykonać najtrudniejsze zadania.

 

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda podziękował żołnierzom za dobre współdziałanie z sojusznikami. „Dziękuję, że tak pięknie reprezentujecie naszą Ojczyznę wśród żołnierzy z państw, z którymi razem jesteśmy w Sojuszu Północnoatlantyckim. Dziękuję, że w ten sposób udowadniacie, że jesteśmy wiarygodnym i odpowiedzialnym sojusznikiem”. Nawiązał także do rozłąki z rodzinami „wierzę w to, że w już czasie kolejnych świąt będziecie w stanie powetować najbliższym tę stratę, którą w tym roku ponoszą. Chcę, żebyście przekazali najbliższym moje wyrazy głębokiego szacunku. Pochylam głowę przed wami, przed waszym męstwem i poświęceniem dla Ojczyzny”.

 

Piloci wzorowo realizujący zadania bojowe nad terytorium Iraku zostali odznaczeni Lotniczymi Krzyżami Zasługi z Mieczami, a najlepszy spośród nich odebrał z rąk Prezydenta symboliczną figurkę przedstawiającą pilota F-16 w pełnym wyposażeniu.

 

Zwieńczeniem wizyty było uroczyste spotkanie opłatkowe, które rozpoczęło się wspólną modlitwą i odczytaniem fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa. Zaproszeni goście zaśpiewali wspólnie z żołnierzami kolędę „Wśród nocnej ciszy” oraz podzielili się opłatkiem. Prezydent życzył żołnierzom spokojnych, dobrych, błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia, a także szczęśliwego Nowego Roku oraz bezpiecznej służby.

 

Tekst i zdjęcia: ppor. Sonja Rybakowska

‹‹ cofnij