AKTUALNOŚCI
22 12 2017
„Świąteczna paczka” w PKW Rumunia
  • drukuj

W dniu 20 grudnia br.  żołnierze I zmiany PKW Rumunia, wraz z żołnierzami Międzynarodowej Brygady Południe Wschód, odwiedzili dzieci w hospicjum oraz domu dziecka.  

 

Był to kolejny etap akcji honorowego krwiodawstwa, która odbyła się w dniach 25-26 września br. w koszarach 26. batalionu piechoty w Craiovej.

 

Dzięki dobrej woli i chęci pomocy żołnierzy PKW Rumunia i Międzynarodowej Brygady Południe Wschód udało się przygotować ponad 130 paczek świątecznych ze słodyczami oraz owocami, które zostały zakupione dzięki zrealizowaniu bonów otrzymanych po oddaniu krwi. Łączna wartość wszystkich bonów i datków przekroczyła 4000 lei, z czego ponad połowa została zebrana dzięki żołnierzom PKW Rumunia.

 

Nie tylko najmłodszych czekały niespodzianki. Wychowankowie domu dziecka, dla których zakupiono aż 120 paczek świątecznych, przygotowali program artystyczny dla żołnierzy PKW Rumunia i innych dobroczyńców zaangażowanych w akcję świątecznej pomocy. Można było usłyszeć kolędy w wykonaniu najmłodszych, podziwiać ich popisy taneczne, a także zaprezentowane zostało małe przedstawienie teatralne.

 

„Według mnie bezinteresowna pomoc, szczególnie pomoc najbardziej potrzebującym, jest wartością nieocenioną. Jako żołnierze musimy dawać dobry przykład. To tylko kilka owoców i słodyczy, ale dzięki takim gestom uczymy młodych ludzi, że pomagać warto. Poza tym szczere uśmiechy tych dzieci były czymś, czego nie da się kupić za żadne pieniądze”. – powiedziała szer. Joanna Malicka, żołnierz kompanii zmotoryzowanej I zmiany PKW Rumunia.

 

Żołnierze wraz ze świątecznymi prezentami udali się także do hospicjum. Ze względu na  ciężki stan niektórych pacjentów w paczkach znajdowały się nieco inne, zdrowsze produkty. Żołnierze PKW Rumunia zostali oprowadzeni po całym obiekcie, a następnie przekazali dzieciom prezenty.

 

Podsumowując akcję, Dowódca 26b batalionu piechoty ppłk Mittel Jilavu powiedział że pomysł akcji okazał się niezwykle trafiony i potrzebny oraz że planuje kontynuację tego typu przedsięwzięć również z kolejnymi zmianami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii.

 

Tekst: ppor. Piotr Nawalicki

Zdjęcia: szer. Jacek Rok

‹‹ cofnij