AKTUALNOŚCI
08 12 2017
Pożegnanie II zmiany PKW Łotwa
  • drukuj

W czwartek, 7 grudnia 2017 roku, na uroczystej zbiórce w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej  miało miejsce uroczyste pożegnanie żołnierzy, którzy wezmą udział w II zmianie PKW Łotwa. Z tej okazji braniewską jednostkę odwiedził m.in. Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu MON.

 

- Każdy z Was żołnierzy będzie realizował misję o wyjątkowym, przełomowym znaczeniu. Misję, która udowadnia, że maksyma „Jeden za wszystkich i wszyscy za jednego” nigdy dotąd w gronie Sojuszu Północnoatlantyckiego nie była jeszcze tak aktualna. Pamiętajcie bowiem, że podczas Waszej służby w ramach PKW Łotwa będziecie służyć nie tylko samodzielnie, ale wespół z żołnierzami łotewskimi, kanadyjskimi, włoskimi, albańskimi, słoweńskimi i hiszpańskimi. Do nich wkrótce dołączą także żołnierze czescy. Będziecie stać na straży niepodległości i integralności terytorialnej Łotwy, a przez to wszystkich członków NATO – mówił do żołnierzy w swoim wystąpieniu minister Szatkowski.

 

Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie funkcjonuje w strukturze Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim. W grupie oprócz Kanadyjczyków i Polaków służą przedstawiciele: Włoch, Albanii, Słowenii i Hiszpanii. Pierwsza zmiana PKW utworzona została na bazie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy. Na przełomie maja i czerwca br. brygada z Braniewa skierowała na Łotwę pododdział w sile kompani czołgów z plutonami logistycznymi. Zasadniczy sprzęt kontyngentu stanowią: czołgi PT-91 Twardy i wozy dowodzenia. Czas rotacyjnej służby wynosi 6 miesięcy i właśnie się kończy. W czwartek 07 grudnia  w Braniewie pożegnano żołnierzy II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, który utworzony został również na bazie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Uroczystość odbyła się z udziałem przedstawicieli wojska, władz samorządowych i rodzin żołnierzy.

 

- Udział w operacji wpisuje się w nowy wymiar stosunków państw koalicyjnych NATO i przyczynia się do umocnienia wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Jest to istotnie w odniesieniu nie tylko do odległych teatrów działań, ale także wobec naszego, bezpośredniego wschodniego sąsiedztwa. Misja w Republice Łotewskiej to kolejne zadanie, które kształtuje nasz wizerunek wiarygodnego i ważnego partnera zaangażowanego w budowę bezpieczeństwa środowiska międzynarodowego. Jest także dowodem, iż Polacy nie pozostają obojętni na losy mieszkańców najodleglejszych zakątków – mówił gen. bryg. Wojciech Grabowski, Inspektor Wojsk Lądowych, który podpisał protokół o przekazaniu kontyngentu PKW przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwu Operacyjnemu RSZ. DO RSZ reprezentował w Braniewie płk Zbigniew Ząbek.

 

- Z tradycyjnym dla żołnierza polskiego poczuciem obowiązku jesteśmy gotowi do pełnienia zadań w składzie Kanadyjskiej Batalionowej Grupy Bojowej sił wzmocnionych wysuniętej obecności NATO w Republice Łotewskiej. (…) Melduję gotowość II zmiany PKW do przejęcia odpowiedzialności w Republice Łotewskiej zgodnie z otrzymanymi zadaniami mandatowymi – powiedział mjr Leszek Woźny, dowódca II zmiany PKW Łotwa.

 

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów 9BBKPanc i wspólny posiłek wyjeżdżających na misję żołnierzy z żegnającymi ich gośćmi i rodzinami.

 

- Dopóki tam jest spokój, to i ja będę spokojna o niego – powiedziała Karolina, która odprowadzała szer. Artura Ozimka.

 

Tekst: Marta Hajkowicz,

Fot: st. chor. S. Wachek, M. Hajkowicz

‹‹ cofnij