AKTUALNOŚCI
15 11 2017
Wizyta afgańskiej parlamentarzystki w PKW Afganistan RSM
  • drukuj

 

We wtorek, Polski Kontyngent Wojskowy odwiedziła afgańska parlamentarzystka Kobra Mustafawi, która w przeszłości została uprowadzona przez Talibów, a w wyniku działania między innymi, polskich żołnierzy na bazie informacji uzyskanych od kontrwywiadu wojskowego, doprowadzono do jej uwolnienia.

 

Gościa przywitał Dowódca PKW Afganistan RSM płk Piotr Fajkowski. Wizyta Kobry Mustafawi była okazją do rozmowy na temat sytuacji bezpieczeństwa, oraz współpracy polsko-afgańskiej na przestrzeni ostatnich lat. Afgańska parlamentarzystka ma świadomość, iż sytuacja w Afganistanie jest nadal bardzo niestabilna. Talibskich ataków jest bardzo dużo i można zauważyć wzmożenie ich aktywności. „Jestem świadoma, że ostrzały baz z rakiet i moździerzy, w których stacjonują polscy żołnierze, znacznie utrudniają wykonywanie zadań. Polacy w Afganistanie mają trudne zadanie, doradzają tworzącym się siłom bezpieczeństwa Afganistanu, nowa misja nie ma mandatu bojowego, a to oznacza większe zagrożenie oraz niebezpieczeństwo” dodała.

 

Na zakończenie wizyty Kobra Mustafawi, na ręce Dowódcy PKW złożyła  podziękowanie dla żołnierzy VI zmiany PKW Afganistan RSM, za trudną i odpowiedzialną służbę w Afganistanie na rzecz bezpieczeństwa jej kraju. Parlamentarzystka podkreśliła, iż zaangażowanie oraz profesjonalizm polskich żołnierzy są godne podziwu  i jest pod ogromnym wrażeniem poświęcenia Polaków, którzy wykonują obowiązki tysiące kilometrów od swoich rodzin. 

                                              

Spotkanie zostało zorganizowane przez Szefa Narodowej Komórki Kontrwywiadu Wojskowego w Afganistanie. Całkowitą osłonę kontrwywiadowczą i ochronę gościa zapewniła również ta komórka.

 

tekst: kpt. mar. Daniel Mazur

foto:  kpt. mar. Daniel Mazur

 

‹‹ cofnij