AKTUALNOŚCI
10 11 2017
Zwycięstwo samo nie jest niczym innym, jak złamaniem woli przeciwnej...
  • drukuj

Przez dziesiątki lat bezskutecznie próbowano złamać wolę Narodu Polskiego. Jednak, jak powiedział marszałek Józef Piłsudski: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”. Polacy nie ulegli i po 123 latach zaborów, w 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość.

 

Dla upamiętnienia tego wydarzenia, w dniu 11 listopada, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ten corocznie celebrowany dzień, jest świętem państwowym, które zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, po czym zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 roku. Narodowe Święto Niepodległości jest we współczesnej Polsce jednym z najważniejszych świąt państwowych i patriotycznych.

 

W czwartek, 9 listopada 2017 roku, żołnierze i pracownicy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ) wzięli udział w uroczystym apelu, zorganizowanym dla uczczenia tej niezwykle istotnej w historii Polski chwili. Podczas zbiórki głos zabrał Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Minister Jan Józef Kasprzyk, który w swoim wystąpieniu podniósł rolę żołnierzy walczących o niepodległość: - Dziś wspominamy pokolenie, które wywalczyło Polsce niepodległość. Charakteryzowała je jedna rzecz – ogromna wiara w sens tego, co robią i w to, że Polska musi być niepodległym, silnym państwem. To właśnie ta wiara pozwoliła na przywrócenie Ojczyźnie suwerenności. „Mówili, żeśmy stumanieni, nie wierząc w to, że chcieć to móc!” - w tych słowach zawiera się wyzwanie dla każdego z nas – współczesnych. Jeżeli wierzymy w to, co robimy i w to, że Ojczyzna jest silnym państwem, z silną armią, państwem, które szanowane jest przez przyjaciół, a którego obawiają się nieprzyjaciele, wówczas zwyciężymy.  

 

Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji Sławomir Wojciechowski tak nawiązał do ówczesnych wydarzeń: - Obchodzimy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to dzień, który charakteryzuje pamięć – o dokonaniach i poświęceniu naszych znamienitych poprzedników. Tę pamięć zawsze musimy nieść dalej i mieć w głowach i sercach, a siła kultury, siła wiary i naszych przekonań daje nam szansę, aby nie zapomnieć o historii, którą tworzyli nasi rodacy. Chciałbym, aby przez najbliższe dni towarzyszyła nam refleksja na temat tych przeszłych, jakże ważnych w historii Ojczyzny wydarzeń. Korzystając z okazji, jaką daje dzisiejsze, uroczyste spotkanie, zorganizowane dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości, dziękuję Wam za codzienną pracę i służbę.

 

Narodowe Święto Niepodległości stało się okazją do wyróżnienia żołnierzy i pracowników DO RSZ, za ich ciężką pracę i nieoceniony wkład w funkcjonowanie instytucji. Wręczono też awanse na kolejne stopnie wojskowe.

 

Ważnym momentem uroczystości było uhonorowanie Dowódcy Operacyjnego RSZ generała dywizji Sławomira Wojciechowskiego, w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny, medalem „Pro Patria”, który odebrał z rąk Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Ministra Jana Józefa Kasprzyka.

 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych zakończyły się odsłuchaniem „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” i defiladą.

 

Tekst: mjr Adriana Wołyńska

Zdjęcia: st.chor.sztab.mar. Arkadiusz Dwulatek, mjr Adriana Wołyńska

‹‹ cofnij