AKTUALNOŚCI
08 11 2017
Włoskie Święto w Camp Adazi
  • drukuj

W niedzielę, w wojskowej bazie Camp Adazi na Łotwie, zakończyły się trzydniowe uroczystości związane z Włoskim Dniem Narodowym. W trakcie trwania  obchodów zorganizowano m.in. uroczysty apel, paradę wojskową oraz zawody sportowe: biegi „MILITARY COMPETITION” i „RELAY RACE”.

Włoski Dzień Narodowy obchodzony jest 4 listopada, w związku z 99. rocznicą zwycięstwa w I wojnie światowej, 4 listopada 1918 r. siły austriacko-węgierskie zgodziły się na zawieszenie broni, kończąc wojnę na froncie włoskim.

Pierwszego dnia obchodów, została odprawiona Msza św. w kaplicy w intencji całego narodu włoskiego. Następnie wszyscy udali się na plac apelowy, gdzie złożono wieniec pod pomnikiem „VIENOTIBA SPEKS” i zapalono pamiątkowe znicze.

Drugi dzień obchodów zapoczątkował bieg „Military Competition”. Pięcioosobowe reprezentacje poszczególnych kontyngentów, wyposażone były w plecaki o wadze 15 kg, karabinki  oraz pistolety wojskowe. Bieg na dystansie
15 km składał się z biegu na orientację, rozkładania i składania broni na czas, ewakuacji rannego z pola walki na odcinku 50 m, czołgania ze skrzynką amunicji na odległość 30 m, rzutu granatem oraz  strzelania. Po zaciętej rywalizacji, pierwsze miejsce zdobył polski zespół z kompanii czołgów, drużyna z Włoch zajęła drugie miejsce, na trzecim miejscu uplasował się zespół z Kanady.

Ostatni dzień obchodów zapoczątkował „Relay Race” – sztafeta 6x800 m. Pierwsze miejsce w sztafecie zajęła reprezentacja z Hiszpanii,  polscy żołnierze ukończyli sztafetę na drugim miejscu, trzecie miejsce zajęła drużyna z Włoch.

Zakończenie obchodów rozpoczęło się na placu apelowym, gdzie po odegraniu hymnu Włoch oraz przyjęciu meldunku przez dowódcę włoskiego kontyngentu, nastąpiło uroczyste złożenie wieńca pod pomnikiem „AI CADUTI PER LA PATRIA”. Następnie dowódca włoskiego kontyngentu ppłk Antonio D’Angella wspólnie z dowódcą PKW Łotwa mjr. Markiem Potorskim wyróżnili zwycięzców biegów pamiątkowymi medalami. Włoskie święto zakończyło się poczęstunkiem z tradycyjnymi włoskimi potrawami.

Tekst i zdjęcia: ppor. Małgorzata Zakrzewska