AKTUALNOŚCI
06 11 2017
"Na drodze ku mobilności"
  • drukuj

 

 

"Na drodze ku mobilności" – wizyta robocza przedstawicieli Mobilnej Jednostki Dowodzenia Operacjami Powietrznym w jednostce Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej - 606th Air Controls Squadron we Włoszech.W dniach 31.10 – 02.11.2017 r. Przedstawiciele MJDOP z Dowódcą płk. dypl. pil. Mirosławem Nawrockim uczestniczyli w roboczej wizycie w 606th Air Control Squadron stacjonującej w Aviano USAFE Air Base we Włoszech. Wizyta była kolejnym etapem na drodze osiągania przez MJDOP zdolności do funkcjonowania jako Deployable Control nad Reporting Centre(DCRC).


W pierwszym dniu wizyty płk Nawrocki wraz z Dowódcą 606th Air Control Squadron Lt. Col. Zemler udał się do Dowódcy 31th Fighter Wing Brigadier General Lanca Landroma, który przywitał delegację na terenie bazy w Aviano. Po krótkiej części oficjalnej rozpoczęła się cześć teoretyczna w trakcie której Lt. Col. Zembler wraz kadrą 606th A.C.S. zaprezentował polskiej delegacji zasady funkcjonowania oraz strukturę i zadania swojej jednostki. Omówiono udział 606th w ćwiczeniach na przestrzeni ostatnich lat, zwracając szczególną uwagę na doświadczenia ze współpracy z polskimi lotnikami. Następnie płk Nawrocki przedstawił naszym amerykańskim sojusznikom funkcjonowanie i zadania MJDOP oraz koncepcję rozwoju w kierunku DCRC.

 

Kolejny dzień to praktyczny pokaz działania amerykańskiej jednostki w czasie przebazowania. Delegacja została przewieziona w konwoju na miejsce dyslokacji gdzie rozwinięto elementy 606th A.C.S.. Przedstawiono poszczególne kluczowe elementy biorące udział w ćwiczeniu, zarówno od strony logistycznej jak i operacyjnej. W trakcie ćwiczebnego manewru polska delegacja uczestniczyła w uroczystości promocji podoficerów US Air Force na kolejny stopień wojskowy.

Ostatniego dnia, na zakończenie wizyty kadra MJDOP została zapoznana z systemami symulacyjnymi oraz zaproszona do  Sali tradycji 606th A.C.S. gdzie zaprezentowano dziedzictwo i historię naszych gospodarzy. Płk Nawrocki oraz Lt.Col. Zemler wyrazili potrzebę zacieśnienia dalszej współpracy. Dowódcy zgodzili się, że jako najbliżsi sojusznicy powinniśmy zwiększyć ilość ćwiczeń w czasie których nasze jednostki miały by możliwość szerszej wymiany doświadczeń oraz sprawdzenia się w czasie praktycznego działania.

 

Tekst i zdjęcia : chor. Tomasz Bieniara

 

‹‹ cofnij