AKTUALNOŚCI
23 10 2017
CT (Combined Training) - ćwiczenie taktyczno-specjalne
  • drukuj

W dniach 16-20.10.2017 r. odbyło się ćwiczenie taktyczno-specjalne (CT - Combined Training) 2 batalionu piechoty z 6 Brygady Piechoty (6.BP) Sił Zbrojnych Bośni i Hercegowiny z węgierską kompanią manewrową z batalionu wielonarodowego sił EUFOR.

 

Oficerowie Zespołu Doradczego (Embedded Advisory Team) przy 6.BP kpt. Przemysław Witwicki i kpt. Tomasz Płotczyk realizowali zadania mandatowe polegające na monitorowaniu, zarówno kilkumiesięcznego procesu przygotowania, jak i praktycznej realizacji ćwiczenia.

 

Oficerowie polskiego Zespołu Doradczego EAT w Bośni i Hercegowinie realizują na co dzień zadania dotyczące doradzania personelowi 6.BP Wojsk Sił Zbrojnych BiH rozmieszczonej w Banja Luce, w zakresie budowania zdolności SZ BiH do planowania, organizowania, prowadzenia i oceny ćwiczeń oraz rozwoju systemów logistycznych.

 

Celem ćwiczenia była synchronizacja systemu dowodzenie połączonych sił oraz praktyczna realizacja procedur patrolowania, organizowania i działania na punktach kontrolnych (Check Point), realizacji procedur w przypadku wykrycia improwizowanych ładunków wybuchowych (Improvised Explosive Device), pracy zespołów EOD (Explosive Ordnance Disposal) oraz taktycznego działania w kontakcie ogniowym z przeciwnikiem, ewakuacji rannych z pola walki i kontroli zamieszek (Crowd Riot Control) w ramach ochrony wojsk (Force Protection).

 

System dowodzenia realizowano w oparciu o 2bp pod dowództwem mjr. Hesića, który synchronizował działania dowódcy kompanii kpt. Saida Vilića wraz z podległymi mu plutonami Bośniaków i Węgrów. Zadania realizowano na bardzo wysokim poziomie, przy ponadprzeciętnym zaangażowaniu żołnierzy bośniackich oraz profesjonalnym wsparciu żołnierzy węgierskich. Ćwiczenie było kontrolowane przez Dowódcę sił EUFOR gen. maj. Antona Waldnera oraz Dowódcę 6.BP gen. Radovana Ilića. W sumie w ćwiczeniu wzięło udział ponad dwustu żołnierzy.

 

Tekst: kpt. Przemysław Witwicki

Zdjęcia: kpt. Tomasz Płotczyk, Przemysław Witwicki

 

 

 

 

‹‹ cofnij