AKTUALNOŚCI
05 10 2017
Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kuwejcie z wizytą u dzieci
  • drukuj

W dniu 20 września 2017 r. żołnierze PKW Kuwejt wzięli udział w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym (SPK) działającym przy Ambasadzie RP w Kuwejcie.

 

SPK przeznaczony jest dla dzieci Polaków przebywających w Kuwejcie. Lekcje z języka polskiego i wiedzy o Polsce odbywają się w godzinach popołudniowych, po zakończeniu zajęć w zwykłych szkołach. SPK prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży, od wieku przedszkolnego do ostatniej klasy liceum.

 

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego. Nawet najmłodsi uczniowie zaśpiewali wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” poruszając żołnierskie serca. Następnie Pani Dyrektor przedstawiła plan zajęć na rok szkolny oraz omówiła sprawy administracyjne. Żołnierze PKW byli poproszeni o przedstawienie historii kampanii wrześniowej. Kolejnym elementem było omówienie działalności PKW na terenie działań oraz prezentacja sprzętu i umiejętności żołnierzy PKW. Ratownik medyczny przeprowadził szybkie szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Żołnierze sekcji Żandarmerii Wojskowej zaprezentowali swój sprzęt kryminalistyczny oraz profesjonalnie przedstawili sposoby samoobrony przed uzbrojonym i agresywnym napastnikiem. Zaprezentowano również sprzęt i wyposażenie pilotów samolotów F-16.

 

Na drugi dzień zaplanowano rewizytę w bazie lotniczej Al Jaber. Dzięki dużemu zaangażowaniu żołnierzy PKW oraz pomocy Amerykanów – gospodarzy bazy udało się zrealizować ten zamiar. Było to pierwsza wizyta dzieci na terenie tej bazy. Plan wizyty był bogaty i urozmaicony. Nasi goście byli świadkami startu naszych F-16  na misję bojową oraz mieli możliwość usiąść za sterami  „Jastrzębia”, zapoznali się również ze specyfiką pracy techników i inżynierów Zespołu Obsługi Technicznej. Następnie zaplanowano wizytę w budynku sztabowym PKW, gdzie dzieci, młodzież i grono pedagogiczne miało możliwość przyjrzenia się pracy Zespołu Rozpoznania Powietrznego oraz wziąć udział w planowaniu misji. Na zakończenie wizyty odbył się obiad we włoskiej pizzerii działającej na terenie bazy. Według gości była to najlepsza pizza w Kuwejcie. Następnie miała miejsce wymiana drobnych upominków pomiędzy  Dyrektorką Szkoły Panią Iwoną Konieczką  i Dowódczą PKW ppłk. pil Łukaszem Piątkiem, który na zakończenie zacytował pamiętne słowa Kanclerza Jana Sariusza Zamoyskiego „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

 

Tekst i zdjęcia: Oficer prasowy PKW Kuwejt

‹‹ cofnij