AKTUALNOŚCI
12 09 2017
Obchody Święta Wojsk Lądowych w Afganistanie
  • drukuj

W sobotę, 9 września br., żołnierze VI zmiany PKW Afganistan RSM obchodzili, w bazie Bagram w Afganistanie, 334 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej z 12 września 1683 r. W dniu tej zwycięskiej bitwy Wojska Lądowe obchodzą swoje święto.

 

Wtedy to właśnie, 12 września 1683 roku, wojska polsko-austriacko-niemieckie, pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, pokonały armię Imperium Osmańskiego.

 

Uroczysty apel, zorganizowany z okazji święta, był jednocześnie okazją do wręczenia żołnierzom VI zmiany PKW Afganistan RSM wyróżnień: odznak „Zasłużony Żołnierz RP” III stopnia, odznaki honorowej Marynarki Wojennej, a także medali "Non-Article 5 Medal".

 

Dowódca PKW w swoim przemówieniu odniósł się do rocznicy zwycięstwa sojuszu polsko-austriacko-niemieckiego nad zagrożeniem dla chrześcijańskiej części Europy ze strony Turków. Zaznaczył, że nasz naród wywiązał się ze swoich zobowiązań, które zostały złożone ówczesnym sojusznikom i w obliczu zagrożenia walczył do końca. W dalszej części przemówienia płk Piotr Fajkowski podkreślił, że od lat, to właśnie na żołnierzach Wojsk Lądowych spoczywa główny ciężar udziału i realizacji zadań w ramach misji zagranicznych.

 

 

Korzystając z okazji żołnierze VI zmiany obchodzili równocześnie święto 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. króla Kazimierza Jagiellończyka, które przypada na dzień 14 września.  Trzon VI zmiany PKW stanowią żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej i 1 Brygady Pancernej.

 

Tekst i zdjęcia: Rzecznik Prasowy VI zmiany PKW Afganistan

 

‹‹ cofnij