AKTUALNOŚCI
11 09 2017
PKW Afganistan: obchody 16 rocznicy zamachów na WTC
  • drukuj

W dniu 11 września br., po 16 latach od tragicznych wydarzeń, żołnierze TF WE wraz z Best Team A19 uczcili pamięć ofiar zamachów na World Trade Center (WTC) w Nowym Jorku oraz na Pentagon.

 

Dowódca Best Team A19 LTC Corey L. Wise, przedstawiciel armii amerykańskiej, w swoim wystąpieniu stwierdził, że społeczeństwa nigdy nie powinny zapomnieć tego, co miało miejsce 11 września 2001 r. Reakcją na przerażający akt terrorystyczny były bohaterskie czyny obywateli, którzy ratowali ludzi z płonących wież WTC w Nowym Jorku. Natomiast odpowiedzią na rzucone wówczas wyzwanie było zawiązanie wielkiej koalicji antyterrorystycznej i walka, w jej ramach, z zagrożeniem między innymi tutaj, w Afganistanie. LTC Corey L. Wise zaznaczył również, iż Task Force White Eagle jest przykładem pierwszej linii obrony przed terrorystami, jako koalicja narodów.

 

Dowódca VI zmiany PKW Afganistan RSM zaznaczył, iż obecność polskich żołnierzy w Afganistanie jest pokłosiem ataku na USA w 2001 roku. Stwierdził również, że zaangażowanie polskich wojsk w Azji Środkowej pośrednio skutkuje zapewnieniem bezpieczeństwa  przed zagrożeniem ze strony  terroryzmu.

 

Z kolei w bazie HQ RS w Kabulu, w dniu 8 września br., odbył się bieg dla uczczenia pamięci poległych strażaków, którzy poświęcili życie ratując ludzi w płonących bliźniaczych wieżach. Odbył się on na dystansie 5km. W końcowym etapie zawodów uczestnicy musieli wbiec na szczyt wieżowca pożarową klatką schodową, przebiec korytarzami i zbiec z wężem strażackim.

 

Bieg był filią dużego biegu, który odbywa się co roku w USA. Reprezentantem polskiego kontyngentu była, pełniąca służbę w dowództwie misji NATO (HQ RS) w Kabulu, a wywodząca się z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, por. Barbara Śliwa. Zajęła ona 5 miejsce w kategorii kobiet.

 

Tekst i zdjęcia: Rzecznik prasowy PKW Afganistan

 

‹‹ cofnij