AKTUALNOŚCI
11 08 2017
Święto Wojska Polskiego w DO RSZ
  • drukuj

Dzisiaj świętujemy, ale dla nas dzień świąteczny nie jest dniem odpoczynku. Ze względu na specyfikę dowództwa jesteśmy cały czas w gotowości.  Proszę Was abyście docenili tę chwilę. Gratuluję wszystkim wyróżnionym. Dowództwo nie jest duże, a zadania ogromne dlatego pragnę wyrazić osobiste uznanie dla Waszego codziennego wysiłku, zaangażowania i poświęcenia -  powiedział Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji Sławomir Wojciechowski, zwracając się do żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej na uroczystej zbiórce z okazji Święta Wojska Polskiego. 

 

Sytuacja międzynarodowa, sytuacja bezpieczeństwa skłania do patrzenia na 15 sierpnia w innym kontekście. Była to próba charakterów gdzie kluczową rolę odgrywały: śmiałość rozwiązań, dzielność, doświadczenie, talenty dowódców. Dla nas jest to przekaz, że indywidualnie musimy zdobywać wiedzę, doświadczenia i rozwijać umiejętności, żeby być w gotowości jeśli przyjdzie taka chwila, aby stawić czoła wyzwaniu - powiedział Dowódca Operacyjny RSZ, dzieląc się refleksjami i przypominając wydarzenia sprzed 97 lat.  W swoim wystąpieniu odniósł się do genezy Święta Wojska Polskiego oraz Pieśni Reprezentacyjnej WP i ich symbolicznego wymiaru i charakteru. Gen. Wojciechowski składając życzenia i wspominając uczestników historycznych wydarzeń mówił: - Życzę nam wszystkim abyśmy takiej próbie nie musieli być poddani, a jeśli zostaniemy poddani to będziemy gotowi.

 

Uroczysta zbiórka była także okazją do złożenia podziękowań i wyrażenia uznania za służbę i pracę. W trakcie uroczystości gen. dyw. Sławomir Wojciechowski wręczył medale resortowe, nadane przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych wyróżnił żołnierzy oraz pracowników resortu obrony narodowej dowództwa kordzikiem honorowym sił zbrojnych RP, tytułem honorowym zasłużony żołnierz RP, odznaką honorową poszczególnych rodzajów sił zbrojnych oraz listem gratulacyjnym i dyplomem uznania. Kilku oficerów i podoficerów służących w dowództwie odebrało również akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe.   

 

Na zakończenie uroczystości Dowódca Operacyjny RSZ, wraz z delegacją, złożył wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą Ś.P. generała Bronisława Kwiatkowskiego.  

 

Dzisiejszy apel w Dowództwie Operacyjnym RSZ uświetniła kompania honorowa z 10 Brygady Logistycznej z Opola pod dowództwem por. Igora Orłowskiego oraz Orkiestra Wojskowa z Warszawy, na czele z por. Łukaszem Kukulskim.

 

tekst: mjr Marek Kwiatek

zdjęcia: st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek, st. sierż. Krzysztof Grymułek

‹‹ cofnij