AKTUALNOŚCI
12 07 2017
PKW Rumunia - ToA
  • drukuj

 

Dzień 06 lipca 2017r. był niezwykle ważnym dla Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii. To właśnie wtedy na placu apelowym 26. batalionu piechoty w Krajowej, nastąpiło przekazanie dowodzenia (ToA – Transfer of Authority).

 

Na uroczystości Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych reprezentował gen. bryg. pil.Tadeusz Mikutel – Zastępca Dowódcy Operacyjnego, a rumuńską armię gen. dyw. Marius Harabagiu – Szef Sztabu Wojsk Lądowych. Dowódcy po przybyciu na ceremonię przywitali się z flagami Polski i Rumunii, a także z żołnierzami.  Po podniesieniu flag przystąpili do podpisania dokumentów. Następnie po wymianie uścisków dłoni usłyszeliśmy hymn NATO.

 

Nasza obecność tu w Krajowej, jest wynikiem postanowień szczytu NATO, który odbył się w 2016 r. w Warszawie, powiedział gen. Mikutel. W swojej wypowiedzi zaznaczył również, że sytuacja na świecie zmieniła się dynamicznie na przestrzeni lat, możemy nadal mieć spokój w Europie, ale musimy być przygotowani na najgorsze, a dzisiejsza uroczystość pokazuje, co możemy zrobić razem. Trenujemy razem, walczymy razem, aby chronić naszą wolność, dobrobyt, rodziny i kraje. Musimy być przygotowani, aby chronić siebie, aby walczyć o naszą wolność, o kraje sojusznicze. Chcemy pokazać, że jeśli ktoś zagraża naszej wolności jesteśmy gotowi do walki, aby chronić nas, ale nie tylko jeden naród, ale cały sojusz. „God bless Romania, God bless Poland” – zakończył swoje przemówienie gen. Mikutel.

 

Gen. dyw. Harabagiu na wstępie powiedział po polsku „Dziękuję polskim żołnierzom za przybycie do Rumunii”. Następnie powiedział, że 6 lipca 2017 będzie dniem, który zapoczątkował historyczne relacje między Rumunią i Polską. Od 12 lipca, żołnierze „przejdą chrzest bojowy”, uczestnicząc w międzynarodowym ćwiczeniu SABER GUARDIAN’17, gdzie obok rumuńskich i polskich żołnierzy, będą ćwiczyć również sojusznicy z Niemiec, Holandii i USA - powiedział szef sztabu armii.

 

Uroczystość zakończyła się defiladą przy akompaniamencie towarzyszącej orkiestry, po której zaproszeni goście mogli uczestniczyć w pokazie statycznym, przygotowanym przez żołnierzy polskich i rumuńskich.

‹‹ cofnij