AKTUALNOŚCI
12 07 2017
Integracja kanadyjskiej grupy bojowej
  • drukuj

 

Pierwsza dekada lipca  była intensywnym okresem szkolenia żołnierzy, służących na Łotwie w ramach Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej. Prezentowano  i poznawano m.in.  możliwości bojowe poszczególnych kontyngentów. W strukturach grupy dowodzonej przez Kanadyjczyków funkcjonują m.in. Włosi, Albańczycy, Hiszpanie, Słoweńcy i Polacy.Na początku lipca w ramach szkolenia zapoznawczego zrealizowano szereg zajęć, mających na celu zaprezentowanie możliwości manewrowych i ogniowych, wszystkich krajów wchodzących w skład eFP BG. Jednym z pozawojskowych celów było nawiązanie koleżeńskich kontaktów między żołnierzami grupy bojowej stacjonującej na Łotwie w Camp Adazi.


Cykl ten rozpoczął się w dniu 03 lipca odprawą, podczas której dowódcy pododdziałów każdego kraju przedstawili struktury swoich kompanii i plutonów oraz omówili podstawowe dane taktyczno – techniczne sprzętu i uzbrojenia będącego na wyposażeniu ich kontyngentów.


04 i 05 lipca  odbył się pokaz statyczny, podczas którego każdy uczestnik mógł zobaczyć, dotknąć, sprawdzić broń, oraz wejść do pojazdów każdego z krajów. Zaprezentowane zostały:  pistolety, karabinki, karabiny wyborowe i snajperskie, granatniki, moździerze, BSR-y, roboty i pojazdy ciężkie. Dodatkowo, wymieniano spostrzeżenia i doświadczenia.


Ostatnim elementem szkolenia i zarazem najbardziej efektownym była demonstracja siły ognia i manewru. Każdy kraj, w ustalonej wcześniej kolejności, wyjeżdżał jednostką swojego sprzętu, poruszał się po trudnym, piaszczysto – bagiennym terenie, strzelając do celów będących na przedpolu. Polski Kontyngent Wojskowy reprezentowany był przez załogę czołu PT-91 pod dowództwem kpr. Tadeusza Słodkiewicza.


Cykl ten był bardzo ważny dla sformowanej grupy bojowej. Przedstawił zdolność bojową poszczególnego sprzętu wojskowego jak i kulturę państw członkowskich.


Tekst: ppor. Piotr Otlewski


Zdjęcia:  Agata Antosiak

‹‹ cofnij