AKTUALNOŚCI
19 06 2017
Ćwiczenie OPREH L1
  • drukuj

 

W dniach 12-16 czerwca 2017 roku polski personel wydzielony do Kwatery Głównej EUFOR w Sarajewie brał udział w międzynarodowym ćwiczeniu dla sił rezerwowych wydzielanych do wsparcia operacji EUFOR ALTHEA Operational Rehearsal Level 1 (OPREH L1).

 

Ćwiczenie OPREH L1 to szkieletowe ćwiczenie dowódczo-sztabowe, mające na celu zapoznanie kluczowego personelu sił rezerwowych z bieżącą sytuacją w rejonie misji EUFOR ALTHEA. Dodatkowo czas ćwiczenia stał się doskonałą sposobnością do zapoznania się ze strukturami i zadaniami poszczególnych pododziałów wydzielonych do wsparcia sił organicznych operacji w Bośni i Hercegowinie oraz do wymiany doswiadczeń zdobytych podczas realizacji dotychczasowej służby w strukturach międzynarodowych.

 

Ćwiczący w drugim etapie działań mieli za zadanie przygotować swoje pododdziały do działania na poziomie taktycznym, wykorzystując przy tym zdobyte informacje, które zostały przedstawione w pierwszym etapie ćwiczenia. OPREH L1 było równocześnie doskonałym treningiem wykorzystywania zautomatyzowanych systemów wsparcia dowodzenia oraz aplikacji wspomagających proces dowodzenia przygotowując jednocześnie wyspecjalizowany personel do kolejnych ćwiczeń z udziałem wojsk. Organizatorzy ćwiczenia, wśród których znaleźli się polscy żołnierze, stworzyli warunki do rozwoju świadomości sytuacyjnej oraz sprawnego planowania
i organizowania we wszystkich obszarach prowadzenia działań i przy pełnym modelowaniu procesów logistycznych.

 

Tekst i zdjęcia: mjr Radosław Sarnowski

 

‹‹ cofnij