AKTUALNOŚCI
14 02 2017
Spotkanie w Hani i Elezit
  • drukuj

 

Dowódca JRD-S (Joint Regional Detachment – South) pułkownik Mustafa Ihsan Tavazar, dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR ppłk Mariusz Janikowski oraz oficerowie Polskiego Zespołu Łącznikowo-Moniturującego (Lasion Monitoring Team) spotkali się z burmistrzem gminy Hani i Elezit Panem Rufki Suma.

 

Po przywitaniu przybyłych gości, burmistrz gminy wyraził wdzięczność w imieniu własnym oraz mieszkańców za wsparcie jakie dają siły pokojowe KFOR oraz podziękował za dobrą współpracę z polskim zespołem LMT, która trwa od wielu lat. Następnie Rufki Suma przedstawił najważniejsze informacje na temat gminy, a także poinformował o bieżących wydarzeniach.

 

Następnie głos zabrałdowódca JRD-S pułkownik Mustafa Ihsan Tavazar „Dziękuję za przyjęcie nas u Pana w Gminie. Kosowo dużymi krokami idzie do przodu. Rozwija się w dużym tempie, co jest zasługą narodu kosowskiego i jego przywódców. Kosowski naród przeżył ciężkie czasy, ale powinien skierować się w kierunku przyszłości i rozwoju”.

 

Podczas spotkania rozmawiano głównie o sytuacji ekonomicznej oraz bezpieczeństwie w gminie.

 

Burmistrz Rufki Suma opowiedział o planach rozwoju gminy oraz czekających ją projektach modernizacji infrastruktury. Sytuację ekonomiczną przedstawiał jako stabilną i rozwijającą się w dość szybkim tempie.

 

Ponieważ gmina Hani i Elezit położona jest w południowo-wschodniej części Kosowa, blisko granicy z Macedonią, temat bezpieczeństwa był istotnym punktem spotkania. Według raportów miejscowej policji gmina oceniana jest jako spokojna, z małą ilością odnotowanych przestępstw. Burmistrz wspomniał, że wspólne patrole polskich żołnierzy z kosowską policją znacznie przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie. Ponadto, współpraca ta jest bardzo efektywna i ma ogromne znaczenie dla miejscowej ludności.

 

Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR ppłk Mariusz Janikowski przypomniał zebranym o wieloletniej obecności polskich wojsk w Republice Kosowa, którzy obecni są tu od 1999 roku.  „Panie burmistrzu, to dzięki wsparciu i życzliwości lokalnych władz, polscy żołnierze mogą realizować zadania na wysokim poziomie, a wzajemna współpraca przynosi wiele korzyści dla obu stron. Jest mi niezmiernie miło, że nasi żołnierz są tak pozytywnie odbierani w gminie Hani i Elezit” – powiedział dowódca PKW KFOR.

 

Na zakończenie spotkania dowódca JRD-S oraz dowódca PKW KFOR wręczyli burmistrzowi gminy pamiątkowy ryngraf oraz zapewnili o dalszym wsparciu wojsk KFOR oraz obecności w rejonie odpowiedzialności.

 

Spotkanie miało charakter dyplomatyczny, służący budowaniu wzajemnego zaufania i wzmocnienie wizerunku polskiego Zespołu Łącznikowo-Monitorującego, funkcjonującego w ramach sił KFOR.  

 

 

Tekst i zdjęcia: por. Kamila Makowiecka-Fijołek

 

 

‹‹ cofnij