AKTUALNOŚCI
03 02 2015
Uroczystość wręczenia medali w Bangui
  • drukuj
p. Magda Kossakowska

W stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej Bangui, na terenie bazy UCATEX, odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń pamiątkowych dla żołnierzy EUFOR RCA za wykonywanie zadań w ramach operacji stabilizacyjnej w RŚA.

 

W uroczystości uczestniczyli: Minister Obrony Narodowej RCA Marie-Noelle Koyara, ambasador Francji Charles Malinas, ambasador Unii Europejskiej Jean-Pierre Reymondet, Dowódca Operacji Unii Europejskiej, generał dywizji Philippe Ponties, Dowódca Sił EUFOR RCA generał brygady Jean-Marc Bacquet oraz zaproszeni goście.

 

Na uroczystej zbiórce wręczono medale 20 żołnierzom i pracownikom wojska reprezentującym wszystkie narodowości biorące udział w misji EUFOR RCA.

 

Ze strony polskiej odznaczenia resortowe otrzymali: kapitan Tomasz Drobek - dowódca plutonu pododdziału policji wojskowej (Integrated Police Unit), który na co dzień pełni służbę w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim oraz sierżant Andrzej Olczak z Narodowego Elementu Wsparcia, na co dzień wykonujący zadania służbowe  w 1 Brygadzie Logistycznej w Bydgoszczy.

 

Generał Ponties gratulując wyróżnionym, wyraził uznanie dla wszystkich żołnierzy biorących udział w tej misji oraz podziękował za realizowanie zadań na wysokim i profesjonalnym poziomie pozwalającym na właściwe wypełnianie zobowiązań Unii Europejskiej wynikających z mandatu tej misji. Zwrócił uwagę na ważny element funkcjonowania w wielowymiarowym środowisku misji, jakim jest współpraca i koordynacja działań zarówno z administracją lokalną, jak i organizacjami międzynarodowymi w tym pozarządowymi.

 

Po uroczystości, w asyście minister obrony narodowej oraz zaproszonych gości, wszyscy żołnierze sił EUFOR RCA zostali zaproszeni na uroczyste spotkanie, które było okazją do podzielenia się własnymi refleksjami na temat dotychczasowych doświadczeń z misji.

 

                                                                       ***

Żołnierze II zmiany PKE EUFOR RŚA realizują zadania w ramach operacji wojskowej Unii Europejskiej od grudnia 2014 roku. Ich zadaniem jest zapewnienie stabilnego środowiska, tworzenie warunków umożliwiających niesienie pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej przez organizacje rządowe i pozarządowe oraz stworzenie warunków do przejęcia odpowiedzialności za prowadzenie tej misji dla sił ONZ w ramach misji MINUSCA.

 

Tekst: mjr Paweł CHABIELSKI

Zdjęcia:  p. Magda KOSSAKOWSKA

‹‹ cofnij