AKTUALNOŚCI
25 11 2014
Pluton zmotoryzowany zakończył działalność
  • drukuj

W składzie  XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego działania prowadził pluton piechoty zmotoryzowanej, który w większości tworzyli żołnierze z 1 Brygady Pancernej. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu i profesjonalizmowi żołnierze w bazie Bagram mogli bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki. Dowódcą plutonu był ppor. Bartłomiej Kaszyński.

 

Do Islamskiej Republiki Afganistanu pierwsi żołnierze plutonu przybyli już na początku maja. Przez cały okres swojej działalności pluton stacjonował w bazie  Bagram. Pluton działał mając w swym składzie 38 polskich żołnierzy, żołnierza amerykańskiego  oraz  tłumacza. Żołnierze realizowali stojące przed nimi zadania wykorzystując pojazdy typu MRAP oraz polskie Rosomaki WEM wraz z etatową obsadą medyczną. Pomimo wszechstronnego i wyczerpującego szkolenia przed misją w kraju, na samym początku pobytu w Afganistanie żołnierze plutonu piechoty zmotoryzowanej przeszli cykl przygotowań do działania jako QRF poza bazą Bagram. Polscy, amerykańscy oraz czescy żołnierze zorganizowali szereg przedsięwzięć szkoleniowych i logistycznych, które to miały zapoznać żołnierzy piechoty z przyszłym rejonem ich działania.

 

Podczas licznych szkoleń w okresie przygotowawczym żołnierze plutonu zostali zapoznani szczegółowo ze strefą odpowiedzialności oraz z możliwymi czekającymi na nich zagrożeniami. Żołnierze plutonu odbyli też treningi strzeleckie, uczestniczyli w szkoleniu doskonalącym kierowców pojazdów typu MRAP oraz z zasad eksploatacji tych pojazdów. Żołnierze byli uczestnikami szkoleń doskonalących dotyczące międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych  (MPHKZ) i zasad użycia broni (ROE), szkolenie z procedur zatrzymywania, procedur eskalacji zagrożeń, z zakresu C-IED, szkolenie medyczne z procedur MEDEVAC, PERSONNEL RECOVERY, natomiast sekcja rozminowania wzięła udział w kursie eksploatacyjno – operatorskim robota TALON IV.

 

Bardzo cennym doświadczenie dla żołnierzy plutonu oprócz szkoleń była wymiana doświadczeń z żołnierzami czeskimi oraz z dowódcami amerykańskich plutonów piechoty w zakresie działalności operacyjnej w rejonie bazy Bagram. W celu zapoznania się z rejonem odpowiedzialności w ramach realizacji szkolenia zapoznawczego żołnierze plutonu wzięli udział w realizacji 35 zadań bojowych poza bazą Bagram z plutonami czeskimi i amerykańskimi. Samodzielna działalność operacyjna w pełnym wymiarze polskiego plutonu rozpoczęła się 30 czerwca. Działania Polaków w rejonie  bazy Bagram miały na celu zwiększenie bezpieczeństwa w samej bazie oraz jej rejonie.

 

Do głównych zadań plutonu działającego jako siły QRF w Afganistanie należało: prowadzenie patroli oraz bojowych patroli rozpoznawczych, prowadzenie eskort wojsk wspierających (Recovery, EOD), prowadzenie bezpośredniego wsparcia logistycznego na posterunkach Afgańskich Sił Bezpieczeństwa. Pluton w trakcie swej działalności brał udział w 60 dyżurach, podczas których wykonał 128 zadań bojowych. Pluton wykonywał także patrole, gdzie głównym zadaniem był dowóz paliwa i zaopatrzenia do posterunków Afgańskich Sił Bezpieczeństwa w ramach wzajemnej pomocy.

 

Pluton, z pomocą żołnierzy sekcji OPBMR, prowadził również likwidację skażeń sprzętu i mienia wycofywanego do kraju na bazie instalacji rozlewczej IRS – 2C oraz specjalistycznych odkażalników. Sekcja OPBMR dokonała odkażenia 160 jednostek sprzętowych. Ponadto prowadziła monitoring skażeń chemicznych i promieniotwórczych we wskazanych punktach pomiarowych. Ostatni dyżur w ramach QRF, polscy żołnierzom plutonu zmotoryzowanego przeprowadzili w dniu 1 listopada. Po ostatnim patrolu z żołnierzami plutonu spotkał się dowódca XV zmiany pułkownik Adam Słodczyk, który podziękował żołnierzom za profesjonalizm i zaangażowanie w realizacji zadań bojowych. W tym dniu pluton rozpoczął proces zdawania wyposażenia indywidualnego używanego w czasie misji.

 

„ …Sprawne i dobre działanie mojego plutonu podczas wykonywania zadań  jest zasługą wszystkich żołnierzy. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu i profesjonalizmowi opinia o polskich żołnierzach w Bagram jest tak dobra. Stanowiliśmy zgrany zespół,  gdzie  każdy doskonale znał swoje miejsce i widział, że w trudnych chwilach może liczyć na kolegów, którzy nigdy go nie zawiodą. Szczególnie zapamiętam żołnierzy, którzy swoją postawą i służbą wyróżniali się, na których mogłem zawsze liczyć jak na braci: kaprala Pawła Mikosa, kapitana Bogumiła Będkowskiego, sierżanta Piotra Łabę, starszego szeregowego Tadeusza Deptułę i starszego szeregowego Roberta Barankiewicza. Reszty moich żołnierzy tutaj nie wymieniam bo lista ta byłaby naprawdę długa….”, tak posumował działalność swoich żołnierzy ich dowódca podporucznik Bartłomiej Kaszyński.

 

Żołnierzy plutonu piechoty zmotoryzowanej XV zmiany w sposób szczególny uhonorował też przebywający ostatnio z roboczą wizytą w Afganistanie Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Marek Tomaszycki, który podziękował żołnierzom plutonu za ofiarną i wzorową służbę, a najlepszych wyróżnił.

 

Tekst: kpt. Leszek Radzik
Zdjęcia: st. szer. Artur Mierzejewski

‹‹ cofnij