AKTUALNOŚCI
04 11 2014
Kokardy narodowe dotarły do Afganistanu
  • drukuj
kpt. Leszek Radzik

Kokardy narodowe wykonane przez dzieci i młodzież z Polski są już w bazie „White Eagle” w Bagram i czekają wraz z żołnierzami na 11 listopada -  „Dzień Niepodległości” .Akcję „Kotylion dla żołnierza” zorganizowało Radio Olsztyn. W akcji wzięło udział ponad 200 szkół i przedszkoli z Warmii i Mazur. Do Afganistanu kokardy narodowe przebyły z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gdzie zostały one specjalnie zabezpieczone na czas transportu, tak aby cenny ładunek mógł przebyć bezpiecznie daleką drogę do polskich żołnierzy.


Kokarda jest kolistą rozetką złożoną z dwóch kolorowych wstążek. Kokarda odwzorowuje godło Polski: białego orła w koronie w czerwonym polu. Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku . Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Nawiązano tą manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego – Białego Orła na czerwonej tarczy herbowej. Po raz pierwszy polskie barwy zostały skodyfikowane uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831.
9 kwietnia 2014 r. Minister Obrony Narodowej zarządził do użycia w jednostkach Sił Zbrojnych RP kokardy heraldyczne (białe serce, czerwony otok), wpinane z lewej strony w klapę munduru lub ubioru cywilnego podczas uroczystości państwowych.


Kokardy narodowe dla żołnierzy z Afganistanu wykonane przez polskie dzieci są szczególne, bowiem każda z nich jest inna, niepowtarzalna wykonana z sercem. Nie ma dwóch takich samych. Kokardami w bazie zajęli się żołnierze Sekcji Komunikacji Społecznej XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Kokardy narodowe wykonane przez polskie dzieci i młodzież w dniu „Święta Niepodległości” 11 listopada  będą zdobiły polskie mundury żołnierzy znajdujących się w Bagram i Kabulu. Kokardami zostaną też uhonorowani wszyscy goście , którzy odwiedzą w dniu Święta Narodowego polskich żołnierzy.   Tekst i zdjęcia: kpt. Leszek RADZIK‹‹ cofnij