AKTUALNOŚCI
20 09 2014
Sobotni bieg w bazie Bagram
  • drukuj
kpt. Leszek Radzik

Ponad 500 zawodników stanęło w  sobotę w bazie Bagram na starcie biegu zorganizowanego przez amerykańskich żołnierzy Sił Powietrznych z okazji ich święta. Na trasie nie zabrakło żołnierzy XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

 

Bieganie na misji jest aktywną formą spędzania wolnego czasu, którą chętnie wykorzystują żołnierze. Masowe biegi w bazie Bagram dla pasjonatów tego sportu organizowane są co miesiąc. Głównie dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez biegania ale również dla tych, którzy chcieli się sprawdzić w sportowej rywalizacji. Żołnierze Sił Powietrznych armii amerykańskiej z okazji swojego święta  zorganizowali w bazie Bagram bieg uliczny, w którym mogli się  sprawdzić podczas maratonu. Każdy biegacz marzy aby choć raz w życiu przebiec ten najdłuższy olimpijski dystans i zmierzyć się z własnymi możliwościami i  słabościami. W biegu mogli wziąć udział wszyscy chętni, nawet Ci o słabszej kondycji biegowej, ponieważ bieg był zorganizowany na 3 dystansach: 10 kilometrów, półmaratonu i maratonu. Wszyscy zawodnicy oraz kibice zgromadzili się już pół godziny przed startem. Po indywidualnej rozgrzewce zawodnicy wystartowali punktualnie o godzinie 4.00 czasu afgańskiego - wszystkie wyznaczone trasy biegu przebiegały w bazie. Warunki do biegania w bazie Bagram są trudniejsze niż w Polsce. Dzieje się tak,  ze względu na wysokość na jakiej znajduje się baza w Bagram. Tutaj szybko dochodzi do zmęczenia organizmu a pył i piasek oraz mocny wiatr nie pozwala w pełni biegaczom oddychać. Biegi uliczne w bazie Bagram ze względu na panujące wysokie temperatury dochodzące w południe do ponad 40 stopni Celsjusza, zawsze odbywają się wczesnym rankiem.

 

Nad wszystkimi zawodnikami podczas biegu czuwali wolontariusze oraz  zespoły medyczne. Amerykańscy żołnierze do pomocy w organizacji biegu zaprosili też polskich żołnierzy. „Nasi” uczestniczyli w biegu nie tylko pokonali jak najszybciej wyznaczoną trasę ale byli też w ekipie organizatorów. Bieg odbył się bez jakichkolwiek nieprzyjemnych zdarzeń. Prawie wszyscy zawodnicy walcząc z swoimi słabościami dotarli do mety. Każdy z uczestników za udział w biegu otrzymał pamiątkowy medal i okolicznościową koszulkę, na pamiątkę udziału w biegu.

 

Najlepszym na dystansie maratonu z startujących Polaków okazał się kapitan Łukasz Moskal. Trasę maratonu pokonał  w czasie 4godzin 3 minut i 43 sekund. Był to jego pierwszy przebiegnięty maraton: Nie spodziewałem się że, tak dobrze mi pójdzie. Nie pracowałem specjalnie nad formą a osiągnięty wynik jest dla mnie samego zaskoczeniem. Bieganie daje mi dużo przyjemności, ale dla mnie liczy się przed wszystkim sprawdzenie własnych możliwości. Już samo dotarcie do mety taktuję jak sukces i  mobilizacje do dalszego działania i dalszych treningów.

 

Wszyscy Polacy biegnący w wybranym przez siebie dystansie, na piersiach  mieli przyczepione zdjęcie starszego chorążego Rafała Celebudzkiego żołnierza, który zginął tragicznie na wskutek zamachu samobójczego w ostatni wtorek. Koledzy z XV zmiany PKW Afganistan w ten sposób pragnęli uczcić pamięć swojego kolegi.

 

 

 

Tekst i zdjęcia: kpt. Leszek Radzik

‹‹ cofnij